Torek, 3. 5. 2011, 19.28
5 let, 11 mesecev
Potočnik: Vsaki četrti živalski vrsti v EU grozi izumrtje
"Prišel je čas, ko moramo izredno povečati naša prizadevanja," je pozval in posvaril, da grozi izumrtje vsaki četrti živalski vrsti v EU.
Pomen tega, da prav vsakdo prispeva k boju za ohranitev biotske raznovrstnosti, je komisar ponazoril še z enim preprostim finančnim primerom: "Če vzamem po en evro od vsakega Evropejca, imam na koncu 500 milijonov evrov."
Problem je velik, saj so svetovne stopnje izginjanja vrst do tisočkrat večje od naravnih stopenj. V EU grozi izumrtje približno četrtini evropskih živalskih vrst, vključno s sesalci, dvoživkami, plazilci, pticami in metulji, 88 odstotkov staležev rib pa je prekomerno izkoriščenih ali v veliki meri izčrpanih.
Izguba biotske raznovrstnosti evropskemu in svetovnemu gospodarstvu vsako leto povzroči milijardne stroške. Na primer opraševanje žuželk, ki v Evropi izrazito upada, ima po ocenah v EU gospodarsko vrednost 15 milijard evrov letno.
Prvi trije od šestih prednostnih ciljev strategije so dosledno izvajanje obstoječe zakonodaje o varstvu narave, izboljševanje in obnova ekosistemov ter njihovih storitev ter zagotavljanje trajnosti kmetijstva in gozdarstva.
Komisar je ob predstavitvi strategije izpostavil njen večsektorski pristop k boju za ohranitev biotske raznovrstnosti. "Prepričan sem, da nas bo ta novi večsektorski pristop usmeril na pravo pot za zaustavitev izgube biotske raznovrstnosti do leta 2020," je dejal.
Komisar je tudi posebej pozdravil skupni članek 15 okoljskih ministrov EU, med njimi slovenskega ministra Roka Žarnića ter ministrov Nemčije, Francije in Velike Britanije, s pozivom k ohranjanju biotske raznovrstnosti.
Strategija je v skladu z dvema glavnima zavezama, ki so ju voditelji EU sprejeli marca 2010: zaustavitev izgube biotske raznovrstnosti v EU do leta 2020 ter zaščita, ocena in obnovitev biotske raznovrstnosti EU in ekosistemskih storitev do leta 2050.
V EU je zmanjševanje biotske raznovrstnosti v glavnem posledica sprememb rabe zemljišč, onesnaževanja, prekomernega izkoriščanja virov, nenadzorovanega širjenja tujerodnih vrst in podnebnih sprememb.