Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
4. 2. 2018,
10.42

Osveženo pred

6 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,20

1

Natisni članek

Natisni članek

Kitajska Rusija ZDA jedrsko orožje

Nedelja, 4. 2. 2018, 10.42

6 let, 9 mesecev

Peking: Domneve ZDA o kitajskem jedrskem orožju so nore

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,20

1

Donald Trump | Foto Reuters

Foto: Reuters

Do nove jedrske strategije ZDA sta kritična tudi Kitajska in Iran. Uradni Peking namreč ostro nasprotuje ameriškim domnevam, da ima nove vrste jedrskega orožja. Medtem Iran obtožuje Washington, da s strategijo krši mednarodno pogodbo o jedrskem razoroževanju, človeštvo pa je s tem bližje uničenju.

Pentagon je v jedrski strategiji zapisal, da je Kitajska svojemu programu dodala nove vrste jedrskega orožja, in sicer od mobilnih medcelinskih balističnih raket do podmornic z balističnimi raketami. Pri tem Washington pri njenih namenih opaža "malo oziroma nič preglednosti".

Kitajska ameriške domneve označila za nore

V strategiji so "nore domneve" o kitajskih namenih, poleg tega pa pretirava z grožnjo kitajske jedrske moči, je danes opozoril tiskovni predstavnik kitajskega obrambnega ministrstva Ren Guoqiang.

Peking je svojo jedrsko moč vedno ohranjal na najnižji ravni, ki ga zahteva nacionalna varnost, je zatrdil tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva. Dodal je, da imajo ZDA največ jedrskega orožja na svetu, in izrazil upanje, da bodo opustile svojo miselnost iz obdobja hladne vojne.

Teheran: Človeštvo z ameriško jedrsko strategijo korak bližje uničenju

Teheran je medtem zatrdil, da ZDA z novo jedrsko strategijo kršijo mednarodno pogodbo o jedrskem razoroževanju (NPT). "Jedrska strategija ZDA odraža večje zanašanje na jedrsko orožje ob kršenju NPT, s tem pa je človeštvo bližje uničenju," je na Twitterju zapisal iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif.

"Iz iste nevarne neprevidnosti izvira tudi trdovratnost Donalda Trumpa pri uničenju jedrskega sporazuma z Iranom," je še sporočil Zarif.

Rusija ameriško strategijo označila za napadalno in protirusko

Ameriški predsednik je januarja še zadnjič potrdil veljavnost leta 2015 sprejetega jedrskega sporazuma med Iranom in svetovnimi silami s tem, da ni znova uvedel sankcij, ki so bile po sporazumu odpravljene.

Iz Bele hiše se je tedaj neuradno izvedelo, da Trump iranskega sporazuma ne bo več potrjeval, dokler ga ameriški kongres in evropski zavezniki ne izboljšajo.

Pentagon je v petek objavil revizijo jedrske postavitve ZDA, kar pomeni strategijo in filozofijo o jedrskem orožju, ki si jo zada vsaka nova ameriška administracija. Kljub drugačnim napovedim predsednika ZDA strategija ostaja precej podobna tisti, ki jo je leta 2010 sestavila administracija predsednika Baracka Obame.

Trump je govoril o povečanju zalog jedrskega orožja, vendar zdaj objavljena strategija tega ne predvideva in ostaja v okviru obstoječih jedrskih sporazumov. Strategija je usmerjena predvsem proti Moskvi, ki je v soboto strategijo že označila za "napadalno in protirusko".

Ne spreglejte