Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
12. 2. 2013,
14.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Vatikan odstop

Torek, 12. 2. 2013, 14.41

8 let, 7 mesecev

"Papež je zaradi spletk hudo trpel"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Max Seckler, dolgoletni prijatelj papeža Benedikta XVI., je komentiral njegov odstop z besedami, da je ta dolgo trpel in da si je težko predstavljati, koliko spletk ga je obkrožalo.

Po Secklerjevih besedah papeška funkcija prinaša veliko izzivov, zaradi katerih je bilo papežu Benediktu zelo hudo. "Ob vsem tem Vatikan vsakodnevno prinaša številne spletke, čeprav je težko verjeti, da je res tako. Papež je izvrsten teolog in dober človek in velikokrat mu je bilo s tem težko shajati. Tu so prav tako leta in zdravstveno stanje, kar vse skupaj še otežuje," je še pojasnil Seckler in ob tem dodal, da se je tudi sam velikokrat spraševal, koliko časa bo njegov prijatelj še zdržal pritisk. "V vsakem primeru je to ena od tistih radikalnih potez, na katere je bil on vedno pripravljen in samo še potrjuje, kako resno je vedno jemal svojo službo," je še povedal Seckler.

Papež že pred časom dobil srčni spodbujevalnik Tiskovni predstavnik Vatikana pa je povedal, da je papež Benedikt že pred časom dobil srčni spodbujevalnik, a ne trpi zaradi slabega zdravja in odločitev o odstopu je bila sprejeta pri polni zavesti.

Le redki so vedeli, da ima 85-letni papež srčni spodbujevalnik. Oče Federico Lombardi je medijem povedal, da so baterije v spodbujevalniku zamenjali pred kakšnimi tremi meseci, vendar ta manjši, rutinski poseg ni imel nikakršnega vpliva na papeževo odločitev o odstopu. "To ni imelo nikakršnega vpliva na njegov odstop, vzroki tičijo v njegovem spoznanju, da mu ob visoki starosti vedno bolj pojenja moč, potrebna za opravljanje tako zahtevne funkcije," je pojasnil oče Lombardi. Ob papeževi odločitvi, da odstopi, naj bi več kardinalov tiho zajokalo, poroča The Telegraph.

Odstop napovedal v latinščini Papež je namreč svojo namero o odstopu povedal pred zborom 50 kardinalov, napoved pa jih je zadela kot strela z jasnega, saj je to papež povedal na dogodku, ki naj bi bil posvečen zgolj preprosti kanonizaciji. Številne izmed prisotnih naj bi preplavili močna čustva in jok, še posebej takrat, ko je papež dejal: "Prosim vas za odpuščanje vseh mojih napak." Kardinal Raffaele Farina se dramatične napovedi o odstopu spominja takole: "Vsi skupaj smo bili močno presenečeni, tega ni nihče pričakoval. Na obrazih številnih so se pojavile solze."

Paolo Romeo, nadškof iz Palerma, je v zvezi s tem povedal: "Odločitev papeža nas je vse močno presenetila, vendar gre za odločitev, ki jo je treba spoštovati in dokazuje globoko ljubezen do Cerkve." Ob tem je nekoliko nenavadno, da se je papež odločil, da svojo namero o odstopu pove v latinščini. Ker številni kardinali niso razumeli latinsko, tako najprej sploh niso dojeli, kako dramatični napovedi so priča, še navaja The Telegraph.

Papež Benedikt XVI. se bo od vernikov poslovil 27. februarja med splošno avdienco na trgu svetega Petra, je še sporočil tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi. Ob odhodu papeža, ki je v ponedeljek napovedal, da se s koncem meseca poslavlja kot poglavar Katoliške cerkve, drugih posebnih dogodkov ne načrtujejo. Zadnja papeževa splošna avdienca se bo v sredo 27. februarja odvila na trgu svetega Petra, saj se bo na njej po pričakovanjih zbralo veliko ljudi, je na današnji novinarski konferenci pojasnil Lombardi.

Veliko število ljudi bi se rado udeležilo tudi maše, ki jo bo na pepelnično sredo ob začetku posta daroval papež. Prav zato so mašo, ki je bila najprej predvidena v cerkvi na enem od rimskih gričev, prestavili v baziliko svetega Petra, saj je tam "veliko več prostora". Do konca papeževanja Benedikta XVI. bo to tudi njegovo "zadnje veliko maševanje v baziliki ob prisotnosti javnosti in velikega števila kardinalov", je dejal Lombardi. Bo pa papež do konca meseca po besedah Lombardija izpolnil vse svoje obveznosti, vključno s srečanji z več voditelji držav, med drugim s predsednikoma Gvatemale in Romunije.

Za odstop se je papež odločil že po vrnitvi z obiska v Mehiki in na Kubi Na današnji novinarski konferenci je Lombardi med drugim pojasnil tudi, zakaj se je papež odločil zapustiti položaj prav ob 20. uri. To nima nič opraviti s pravnimi ali drugimi razlogi, gre le za to, da ob tej uri "ponavadi sveti oče zaključi svoj delovni dan". Tiskovni predstavnik Vatikana je tudi potrdil, da je papež odločitev o odstopu sprejel že po vrnitvi z obiska v Mehiki in na Kubi marca lani. Po poročanju italijanskih medijev naj bi bil o tem obveščen zelo ozek krog njegovih sodelavcev, med drugim papežev osebni tajnik Georg Gaenswein.

Konklave, na katerem bodo kardinali izbirali naslednika Benedikta XVI., bo po besedah Lombardija potekal dva do tri tedne po odstopu papeža konec februarja. Kot je spomnil, je po smrti Janeza Pavla II. do konklava preteklo 17 dni. Lombardi je izrazil prepričanje, da papež, ki ga je označil za diskretnega človeka, ne bo "nikakor vplival na izbiro svojega naslednika". Zaenkrat sicer še ni jasno, kakšen naziv bo po koncu februarja nosil Benedikt XVI., se pa zdi Lombardiju malo verjetno, da ga bodo ponovno imenovali kardinal.

Nejasno je tudi, kaj se bo po odstopu zgodilo z njegovim papeškim prstanom, ga pa bodo po Lombardijevih besedah morda zlomili. Prstan sicer po smrti papeža razbijejo s kladivom. Vsi predmeti, ki so "neposredno povezani s pontifikatom, morajo biti uničeni", je dejal Lombardi.

Ne spreglejte