Sreda, 2. 7. 2025, 10.21
22 ur, 58 minut
Osupli Američani svarijo: Iranci s svojo grožnjo mislijo resno

Američani imajo v Bahrajnu ladjevje, ki je zadolženo tudi za odkrivanje pomorskih min, ki bi jih položili Iranci. Za odkrivanje in uničevanje min Američani uporabljajo tudi helikopterje. Na fotografiji: vojaške vaje ameriške mornarice, na katerih so Američani vadili odkrivanje min tudi s pomočjo helikopterjev.
Po izbruhu 12-dnevne izraelsko-iranske vojne je Teheran grozil, da bo zaprl Hormuško ožino, ki je glavna prometna žila za oskrbo svetovnega trga z nafto in zemeljskim plinom. To se za zdaj ni zgodilo, a to še ne pomeni, da do tega ne more priti. Ameriški obveščevalci namreč svarijo, da so Iranci že začeli nalagati morske mine na ladje.
Iranci so mine začeli nalagati na ladje kmalu po prvih izraelskih napadih. Za ameriške obveščevalne agencije so bile te konkretne priprave jasen znak, da Iran stoji za svojo grožnjo blokade Hormuške ožine in da jo je treba jemati resno, poroča Reuters.
Nova naftna kriza?
Kot piše švicarski medij Watson, bi takšna blokada precej zaostrila položaj. V konflikt bi bili vpleteni tudi drugi akterji, kot je Kitajska, ki je odvisna od pošiljk nafte, ki potujejo skozi ožino. Posledica zaprtja ožine bi bil verjetno tudi močan dvig svetovnih cen energije. Po obveščevalnih poročilih so Iranci razmišljali o blokadi tudi po ameriških napadih na iranske jedrske objekte.
V Beli hiši trdijo, da Iranci niso zaprli Hormuške ožine zaradi uspešne izvedbe ameriške vojaške operacije Polnočno kladivo (napad na iranske jedrske objekte), vojaške kampanje proti upornim hutijevcem v Jemnu in pritiska ameriške vlade na Iran, piše Reuters.
Redne grožnje iz Teherana
V zadnjih letih je Iran večkrat grozil z blokado Hormuške ožine. Te izjave režima mul so bile na splošno obravnavane bolj kot retorična grožnja kot realističen ukrep, vendar poročila ameriških obveščevalnih agencij zdaj kažejo, da je bila grožnja konkretnejša, vsaj v zadnjih tednih.
Hormuška ožina, ki povezuje Perzijski in Omanski zaliv, je glavna prometna žila za oskrbo svetovnega trga z nafto in zemeljskim plinom.
Kljub temu ameriški obveščevalci niso želeli povsem izključiti možnosti, da je bilo natovarjanje ladij z minami prevara, da bi ZDA dobile iluzijo odločnosti.
Iranci imajo na tisoče pomorskih min
Po ameriških ocenah iz leta 2009 je imel Iran takrat več kot pet tisoč pomorskih min, ki bi jih bilo mogoče hitro namestiti s pomočjo majhnih, hitrih čolnov. Ameriško peto ladjevje, ki ima sedež v Bahrajnu, je zadolženo za zaščito trgovine v regiji. V Bahrajnu imajo Američani tudi ladje za protiminsko zaščito.