Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
11. 1. 2020,
11.05

Osveženo pred

4 leta, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,35

Natisni članek

Oman Sultan

Sobota, 11. 1. 2020, 11.05

4 leta, 3 mesece

Haitam bin Tarik Al Said

Oman ima po 50 letih novega vladarja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,35
Haitam bin Tarik Al Said | Foto Getty Images

Foto: Getty Images

V Omanu je bil danes za novega sultana razglašen Haitam bin Tarik Al Said, ki je bil do zdaj minister za kulturo. Na položaju je nasledil sultana Kabusa bin Saida, ki je umrl v petek, star 79 let. To zalivsko državo je vodil pet desetletij.

O smrti sultana Kabusa bin Saida je vladarjev dvor obvestil javnost z osmrtnico, ki so jo danes zjutraj objavili državni mediji. Ob tem so razglasili tridnevno žalovanje, poroča STA.

Vzrok smrti ni znan, so pa krožile govorice o njegovem šibkem zdravju po njegovem kratkem obisku v Belgiji, ki jo je prejšnji mesec obiskal iz zdravstvenih razlogov. Tuji mediji poročajo, da je imel raka na debelem črevesu.

Kabus bin Said nima otrok in tudi ni javno določil svojega naslednika. Petinšestdesetletni Haitam bin Tarik je njegov bratranec, za novega sultana pa je bil določen na zasedanju "sveta kraljeve družine" danes zjutraj, na katerem so po poročanju državnih medijev prebrali oporoko pokojnega sultana.

Haitam je bil vrsto let namestnik zunanjega ministra, sredi 90. let prejšnjega stoletja pa je postal minister za kulturo in dediščino. Je velik športni navdušenec in je bil med drugim prvi predsednik državne nogometne zveze.

Haitam bin Tarik Al Said | Foto: Reuters Foto: Reuters

Njegova politika Omanu prinesla naziv Švice Bližnjega vzhoda

Kabus bin Said je vodil Oman od odstavitve njegovega očeta v nekrvavem državnem udaru leta 1970 in po navedbah britanskega BBC velja za najdlje vladajočega sodobnega arabskega voditelja. Po tujih agencijah mu je uspelo preoblikovati Oman v sodobno državo s cvetočim turizmom in vplivno vlogo v regiji. Pod njegovim vodstvom Omana, ki ima 4,5 milijona prebivalcev, ni bilo večjih nemirov v regiji.

V zunanji politiki je sultan Kabus bin Said užival sloves zmernega politika, ki je sposoben vzdrževanja dobrih odnosov tako s sunitskimi zalivskimi sosedami kot šiitskim Iranom. Pogajanja v Omanu so med drugim postavila temelje za sklenitev mednarodnega dogovora o iranskem jedrskem programu, bil pa je tudi posrednik med vlado in uporniki v Jemnu. Njegova politika nevtralnosti in nevmešavanja je Omanu prinesla naziv Švice Bližnjega vzhoda.

Pokopali so ga po današnji žalni slovesnosti na pokopališču vladajoče družine v Maskatu, med tridnevnim žalovanjem pa naj bi bili zaprti vsi državni uradi in poslovni prostori. Zastave morajo biti spuščene na pol droga še 40 dni.

 

Ne spreglejte