Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
3. 4. 2013,
9.25

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Obama možgani

Sreda, 3. 4. 2013, 9.25

8 let, 7 mesecev

Obama bo investiral v raziskovanje možganov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ameriški predsednik Barack Obama je napovedal finančno podporo raziskovalnemu projektu, ki bo skušal osvetliti delovanje možganov in bolezni, kot sta Alzheimerjeva bolezen in epilepsija.

Obama je tako napovedal začetno investicijo v višini 100 milijonov dolarjev oziroma 78 milijonov evrov, pri projektu pa bodo sodelovali znanstveniki iz javnega in zasebnega sektorja.

Projekt z imenom BRAIN (Brain Research Through Advancing Innovative Neurotechnologies) je Obamov odgovor na evropski projekt Človeški možgani, pri katerem bo sodelovalo 80 evropskih institucij in kateremu bodo v naslednjih desetih letih namenili 1,19 milijarde evrov.

Po človeškem genomu še človeški možgani Ameriški predsednik upa, da bodo raziskave človeških možganov, ki se bodo začele prihodnje leto, pomenile tako velik znanstveni napredek, kot ga je sprožilo raziskovanje človeškega genoma. Prvih 100 milijonov dolarjev bodo namenili razvoju tehnologije, s pomočjo katere bo mogoče spremljati delovanje in interakcijo milijard posameznih celic v človeških možganih, znanstveniki pa se bodo posvečali tudi snemanju, shranjevanju in procesiranju informacij v možganih ter raziskovanju, kako delovanje možganov vpliva na naše vedenje.

Projekt bodo prihodnje leto zagnali Nacionalni inštituti za zdravje (NIH), Agencija za napredne raziskovalne projekte (DARPA) in Nacionalna znanstvena fundacija (NSF).

"Znamo identificirati galaksije, ki so svetlobna leta stran, preučujemo delce, ki so manjši od atoma, a še vedno nismo razvozlali skrivnosti dobrega kilograma snovi, ki leži med našimi ušesi," je povedal Obama, ki želi k projektu privabiti tudi zasebni sektor. Inštitut Allen za raziskovanje možganov in inštitut Salk za biološke študije sta skupno že obljubila 88 milijonov dolarjev sredstev.

Iskanje zdravila za Alzheimerjevo bolezen, slepoto in paralizo Med cilji projekta so med drugim razumevanje nevroloških bolezni, kot sta avtizem in Alzheimerjeva bolezen, in iskanje novih načinov lajšanja ali celo zdravljenja možganskih okvar, ki postajajo eno od največjih medicinskih bremen v razvitem svetu.

Obama je sicer že v svojem februarskem nagovoru o stanju v državi namignil, da bi prav raziskovanje možganov lahko pospešilo gospodarstvo kot tudi ponudilo vpogled v skrivnosti medicinske znanosti. "Če želimo ustvarjati najboljše izdelke, moramo investirati v najboljše ideje. Vsak dolar, ki smo ga vložili v raziskovanje človeškega genoma, je našemu gospodarstvu prinesel 140 dolarjev. Danes, ko naši znanstveniki skušajo razložiti nastanek Alzheimerjeve bolezni, je čas, da dosežemo raven raziskav in razvoja, ki je nismo videli že od vrhunca vesoljske tekme," je takrat dejal Obama.

Terry Sejnowski s sodelujočega inštituta Salk projekt vidi kot dober začetek raziskovanja milijonov nevronov. "Številne izmed najbolj hudih možganskih motenj, kot sta depresija in shizofrenija, lahko spremljamo šele, ko imamo uvid v široke preplete nevronov, medtem ko so stanja, kot sta slepota in paraliza, posledica motenj v povezavah med njimi. Bolj ko bomo razumeli povezave, bolj natančno bomo lahko iskali rešitve."

Ne spreglejte