Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
30. 4. 2013,
8.00

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nizozemska

Torek, 30. 4. 2013, 8.00

8 let, 7 mesecev

Novi nizozemski kralj: Ljudstvo mora povzdigniti glas (FOTO in VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V cerkvi Nieuwe Kerk v Amsterdamu je Viljem Aleksander prisegel kot novi nizozemski kralj, nato pa prisegel še na skupni seji obeh domov parlamenta.

Viljem Aleksander je tako najprej prisegel na slovesnosti v amsterdamski Nieuwe Kerk, nato je sledila še slovesna umestitev na skupni seji obeh domov parlamenta. Pred več kot 2000 gosti je 46-letni kralj prisegel, da bo branil ustavni red nizozemske monarhije in vestno izpolnjeval svoje kraljeve dolžnosti. Obljubil je tudi, da bo branil neodvisnost Nizozemske in si prizadeval za splošno blaginjo. Povedal je tudi, da bi moralo "ljudstvo povzdigniti glas in živeti v enakopravnosti", poroča BBC.

Po prisegi kralja ustavnemu redu monarhije so nato svojo zvestobo prisegli tudi vsi poslanci. 16 jih je to sicer zavrnilo, ker so, kot so dejali, prisegli že na ustavo. Med povabljenci na umestitveno slovesnost so bili številni predstavniki evropskega plemstva in kronane glave z vsega sveta. V Niuwe Kerk so bili med drugim britanski prestolonaslednik Charles, španski princ Felipe in japonska prestolonaslednica Masako z možem, princem Naruhitom.

Amsterdam sicer poka po šivih zaradi velikega števila obiskovalcev, oblečenih v nacionalno oranžno barvo. V mestu pričakujejo več kot milijon ljudi, za varnost pa skrbi 10.000 policistov. Že sicer se na "kraljičin dan", nizozemski nacionalni praznik, slavja v Amsterdamu udeleži okoli 700.000 ljudi.

Novi kralj se je zahvalil materi za njeno vladanje Uradna abdikacija kraljice Beatrix se je začela ob 10. uri v kraljevi palači v Amsterdamu, kjer so prisotni podpisali listino o predaji oblasti. Podpisu akta o abdikaciji so prisostvovali novi nizozemski kralj, nova kraljica Maksima ter člani vlade. Beatrix je svojemu 46-letnemu sinu po podpisu stisnila roko, oba sta pri tem imela solzne oči. Pol ure pozneje je novi kralj skupaj s svojo matero in ženo pozdravil množico, ki se je zbrala pred palačo, in se jim zahvalil za podporo.

Novi nizozemski kralj se je svoji materi zahvalil za 33 zanimivih let, pri tem pa dodal, da so ji on in čezmorska ozemlja hvaležni. "Naša draga mati je ostala mirna v težkih časih in je obdržala zastavljeno smer," je dejal. "Sledim po tvojih stopinjah, a nihče ne ve, kaj nam bo prinesla prihodnost," je še dodal novi nizozemski kralj. Na slovesnosti so bile prisotne tudi tri hčere novega kralja in kraljice, ki so nosile enake belo-rumene obleke.

Novi nizozemski kralj se je svoji materi zahvalil za 33 zanimivih let, pri tem pa dodal, da so ji on in čezmorska ozemlja hvaležni. Na slovesnosti so bile prisotne tudi tri hčere novega kralja in kraljice, ki so nosile enake belo-rumene obleke.

Prestol prepušča svojemu najstarejšemu sinu, oranskemu princu Viljemu Aleksandru, ki bo zdaj uradno postal vladar kraljestva Nizozemske, Curacaa, Arube in Sint Maartena. Slovesna umestitev na skupni seji obeh domov parlamenta se je začela ob 14. uri, dobrih 45 minut pozneje pa je kralja potrdila tudi izvršna oblast.

Viljem Aleksander bo s tem postal tudi prvi nizozemski kralj po smrti Willema III., ki je vladal do leta 1890. Po njem so namreč Nizozemski vladale tri kraljice - pred Beatrix še Wilhelmina (1890-1942) in Juliana (1942-1980).

Kraljica se je državljanom zahvalila za naklonjenost Na predvečer predaje žezla se je kraljica Beatrix v televizijskem nagovoru zahvalila Nizozemcem za izkazovanje naklonjenosti, ki ji je pomagala pri njeni 33-letni vladavini, in za počastitev spomina na njenega pokojnega moža princa Clausa, ki je umrl leta 2002 in ki naj bi ji pomagal pri prenovi "oranžne" monarhije. "Morda bo zgodovina pokazala, da je bila izbira partnerja moja najboljša odločitev," je dejala kraljica.

Kraljica se je udeležila tudi gala večerje v amsterdamskem Rijksmuseumu, kjer so bili prisotni še člani kraljeve družine in drugi evropski aristokrati, kot so britanski princ Charles, španska princ Felipe in princesa Letizia ter danski prestolonaslednik Frederik s svojo ženo Mary, ki se bodo udeležili tudi predaje krone.

Avtoriteto si je treba prislužiti Kraljica je v nagovoru še dejala, da podedovana avtoriteta ni dovolj za sodobno monarhijo, temveč si jo je treba prislužiti z željo po služenju državi. Po njenih besedah je princ Willem-Alexander dobro pripravljen na prihajajoče izzive in se ne bo podrejal strankarskim ali drugim interesom. Po nizozemski zakonodaji je vloga monarha sicer simbolna, saj ima malo pristojnosti v primerjavi s parlamentom.

Kraljica Beatrix je bila med Nizozemci izjemno priljubljena, se je pa v času svoje vladavine spopadala tudi z nekaterimi travmatičnimi dogodki, kot je bil na primer napad leta 2009, ko je napadalec zapeljal v množico na kraljevi proslavi in ubil osem ljudi, februarja lani pa se je njen drugorojeni sin Friso ujel v snežni vihar v Avstriji in je še vedno v komi. Tudi Viljem Aleksander se bo moral spopasti z varčevalnimi ukrepi Princa Viljema Aleksandra ob prevzemu krone čaka 69-odstotna podpora javnosti, ki si jo je prislužil tudi s svojim neformalnim pristopom, saj je v televizijskem intervjuju pred kratkim dejal, da ga ljudem ne bo treba naslavljati kot vaše visočanstvo, razen če si bodo tega želeli.

Čaka ga tudi nekaj težkih odločitev na začetku svoje vladavine, saj se tudi Nizozemska spopada z varčevalnimi ukrepi, zaradi česar prebivalci od monarhije, ki je najdražja v Evropi, pričakujejo, da bo prevzela del bremena. Polovica Nizozemcev prav tako meni, da so stroški slovesnosti ob predaji krone, ki bodo znašali okoli 12 milijonov evrov, bistveno previsoki.

Ob slovesnosti so bili napovedani tudi manjši protesti, vodja nizozemskega republikanskega združenja Anjo Clement je oblečen v belo med slovesnostjo pozival k znižanju kraljeve plače, saj se mu 800 tisoč neobdavčenih evrov na leto zdi izjemno veliko.

Ne spreglejte