Torek, 30. 4. 2013, 8.00
8 let, 7 mesecev
Novi nizozemski kralj: Ljudstvo mora povzdigniti glas (FOTO in VIDEO)
Viljem Aleksander je tako najprej prisegel na slovesnosti v amsterdamski Nieuwe Kerk, nato je sledila še slovesna umestitev na skupni seji obeh domov parlamenta. Pred več kot 2000 gosti je 46-letni kralj prisegel, da bo branil ustavni red nizozemske monarhije in vestno izpolnjeval svoje kraljeve dolžnosti. Obljubil je tudi, da bo branil neodvisnost Nizozemske in si prizadeval za splošno blaginjo. Povedal je tudi, da bi moralo "ljudstvo povzdigniti glas in živeti v enakopravnosti", poroča BBC.
Po prisegi kralja ustavnemu redu monarhije so nato svojo zvestobo prisegli tudi vsi poslanci. 16 jih je to sicer zavrnilo, ker so, kot so dejali, prisegli že na ustavo. Med povabljenci na umestitveno slovesnost so bili številni predstavniki evropskega plemstva in kronane glave z vsega sveta. V Niuwe Kerk so bili med drugim britanski prestolonaslednik Charles, španski princ Felipe in japonska prestolonaslednica Masako z možem, princem Naruhitom.
Amsterdam sicer poka po šivih zaradi velikega števila obiskovalcev, oblečenih v nacionalno oranžno barvo. V mestu pričakujejo več kot milijon ljudi, za varnost pa skrbi 10.000 policistov. Že sicer se na "kraljičin dan", nizozemski nacionalni praznik, slavja v Amsterdamu udeleži okoli 700.000 ljudi.
Novi nizozemski kralj se je svoji materi zahvalil za 33 zanimivih let, pri tem pa dodal, da so ji on in čezmorska ozemlja hvaležni. "Naša draga mati je ostala mirna v težkih časih in je obdržala zastavljeno smer," je dejal. "Sledim po tvojih stopinjah, a nihče ne ve, kaj nam bo prinesla prihodnost," je še dodal novi nizozemski kralj. Na slovesnosti so bile prisotne tudi tri hčere novega kralja in kraljice, ki so nosile enake belo-rumene obleke.
Novi nizozemski kralj se je svoji materi zahvalil za 33 zanimivih let, pri tem pa dodal, da so ji on in čezmorska ozemlja hvaležni. Na slovesnosti so bile prisotne tudi tri hčere novega kralja in kraljice, ki so nosile enake belo-rumene obleke.
Prestol prepušča svojemu najstarejšemu sinu, oranskemu princu Viljemu Aleksandru, ki bo zdaj uradno postal vladar kraljestva Nizozemske, Curacaa, Arube in Sint Maartena. Slovesna umestitev na skupni seji obeh domov parlamenta se je začela ob 14. uri, dobrih 45 minut pozneje pa je kralja potrdila tudi izvršna oblast.
Viljem Aleksander bo s tem postal tudi prvi nizozemski kralj po smrti Willema III., ki je vladal do leta 1890. Po njem so namreč Nizozemski vladale tri kraljice - pred Beatrix še Wilhelmina (1890-1942) in Juliana (1942-1980).
Kraljica se je udeležila tudi gala večerje v amsterdamskem Rijksmuseumu, kjer so bili prisotni še člani kraljeve družine in drugi evropski aristokrati, kot so britanski princ Charles, španska princ Felipe in princesa Letizia ter danski prestolonaslednik Frederik s svojo ženo Mary, ki se bodo udeležili tudi predaje krone.
Kraljica Beatrix je bila med Nizozemci izjemno priljubljena, se je pa v času svoje vladavine spopadala tudi z nekaterimi travmatičnimi dogodki, kot je bil na primer napad leta 2009, ko je napadalec zapeljal v množico na kraljevi proslavi in ubil osem ljudi, februarja lani pa se je njen drugorojeni sin Friso ujel v snežni vihar v Avstriji in je še vedno v komi.
Čaka ga tudi nekaj težkih odločitev na začetku svoje vladavine, saj se tudi Nizozemska spopada z varčevalnimi ukrepi, zaradi česar prebivalci od monarhije, ki je najdražja v Evropi, pričakujejo, da bo prevzela del bremena. Polovica Nizozemcev prav tako meni, da so stroški slovesnosti ob predaji krone, ki bodo znašali okoli 12 milijonov evrov, bistveno previsoki.
Ob slovesnosti so bili napovedani tudi manjši protesti, vodja nizozemskega republikanskega združenja Anjo Clement je oblečen v belo med slovesnostjo pozival k znižanju kraljeve plače, saj se mu 800 tisoč neobdavčenih evrov na leto zdi izjemno veliko.