Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
3. 8. 2013,
19.36

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Zimbabve Robert Mugabe

Sobota, 3. 8. 2013, 19.36

8 let, 10 mesecev

Mugabeju prepričljiva zmaga, Tsvangirai napoveduje bojkot

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
89-letni zimbabvejski predsednik Robert Mugabe in njegova stranka ZANU-PF se lahko veselita zmage na sredinih predsedniških in parlamentarnih volitvah.

Državna volilna komisija je najprej sporočila, da je ZANU-PF pripadla dvotretjinska večina v parlamentu, kasneje pa je razglasila še prepričljivo zmago Mugabeja na predsedniških volitvah.

Po 33 letih vladanja še en petletni mandat Za dolgoletnega voditelja, ki je med drugim tarča mednarodnih sankcij zaradi kršitev človekovih pravic, je po podatkih volilne komisije v sredo glasovalo 61 odstotkov volivcev. Za njegovega izzivalca in dolgoletnega nasprotnika Morgana Tsvangiraija jih je glasovalo 34 odstotkov. Mugabe si je tako po 33 letih vladanja zagotovil še en petletni mandat.

Njegovi stranki ustavna večina Njegova stranka je medtem na parlamentarnih volitvah še bolj pometla s konkurenco. Zagotovila si je namreč več kot 150 sedežev v 210-članskem parlamentu in s tem t.i. ustavno večino, saj bo lahko samo z glasovi svojih poslancev spreminjala ustavo.

Opozicijski voditelj volitve označil za farso Izidi, ki so se sicer napovedovali že nekaj dni, so hud udarec za Tsvangiraija in njegovo Gibanje za demokratične spremembe (MDC). Tsvangirai sicer rezultate zavrača in je volitve že v minulih dneh - nazadnje pa popoldne na novinarski konferenci - označil za farso, za nične, lažne in ukradene ter ocenil, da so državo potisnile v ustavno, politično in gospodarsko krizo.

Obenem je Tsvangirai napovedal odhod na sodišče in bojkot vlade, ki bo oblikovana. Povsem je izključil možnost ponovnega sodelovanja z Mugabejem, kakršno je sledilo prav tako spornim volitvam pred petimi leti, ko je na koncu prevzel mesto premiera. Do srede ima čas, da svoje očitke na sodišču podpre z dokazi.

Volitve tudi z nekaterimi nepravilnostmi ZANU-PF na drugi strani zatrjuje, da so bile volitve svobodne in poštene. Istega mnenja je tudi osrednja volilna komisija in tudi opazovalna misija Afriške unije. Kot je v petek povedal vodja slednje, nekdanji nigerijski predsednik Olusegun Obasanjo, so bile volitve v Zimbabveju poštene in verodostojne, čeprav povsem brez nepravilnosti niso minile. Problematični so bili po njihovem predvsem volilni imeniki in veliko število volilnih upravičencev, ki so jih na voliščih zavrnili.

Zaskrbljena je tudi EU Očitke Tsvangiraija in MDC je sicer podprl eden od devetih članov državne volilne komisije, ki je odstopil zaradi "načina", na katerega so potekale volitve. "Medtem ko sem ves čas še ohranjal nekaj upanja, da bo po poti nekako ohranjena integriteta celotnega procesa, temu ni bilo tako, zato moja premišljena odločitev za odstop," je zapisal v pismu Mugabeju in Tsvangiraiju. Zaskrbljenost zaradi "domnevnih nepravilnosti in poročil o nepopolni udeležbi ter tudi ugotovljenih šibkosti v volilnem procesu in pomanjkljive preglednosti" je izrazila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton.

Ne spreglejte