Torek, 24. 3. 2015, 20.31
8 let, 10 mesecev
Messi, goljufivi dobrodelnež?
Ne vemo, ali je Lionel Messi, najboljši med najboljšimi nogometaši sveta, kriv ali ne, toda škandali, v katere se je zapletel, so njegovemu imenu dodali črno piko. Ne le da ga že tri leta sumijo davčne utaje dobrih štirih milijonov evrov, ki naj bi jo zagrešil skupaj z očetom in za katero mu grozi do šest let zapora.
Zdaj je nemški časopis Spiegel razkril tudi, da naj bi za dobrodelne nastope dobival plačila.
Toda sodišče je lani julija ugotovilo, da obstaja dovolj dokazov, da "bi lahko vedel in pristal" na ustanovitev fiktivnih podjetij, prek katerih so utajili davke. "Pri tej vrsti kriminala ni potrebno, da nekdo v podrobnosti pozna vse računovodske in poslovne postopke, dovolj je že, da se zaveda tega, da bi lahko nastala prevara," so tedaj zapisali na španskem sodišču.
Messijev oče je sicer že lani poravnal pet milijonov evrov, kot naj bi znašal neplačan davek in obresti, a to postopka ni ustavilo, lahko pa bi zaradi tega dobili nižjo kazen. Pred sodišče naj bi stopila letos.
A škandal, ki ga je pred nekaj tedni razkril Der Spiegel, bo na podobi Lionela Messija pustil veliko večji madež. Zdi se namreč, da so z dobrodelnimi tekmami, ki so jih organizirali v imenu Lionela Messija služili agenti in celo nogometni zvezdnik.
Po poročanju nemškega tednika namreč španska agencija za nadzor pranja denarja in organiziranega kriminala UCO preiskuje milijone dolarjev, ki sta jih Messi in njegova fundacija zbrala z dobrodelnimi prireditvami. Messi je skupaj z nogometnimi prijatelji v ZDA in Južni Ameriki leta 2012 in 2013 odigral šest dobrodelnih tekem, izkupiček pa naj bi šel v pomoč sirijskim beguncem in argentinskim otrokom z neozdravljivimi boleznimi. UCO pa sumi, da je šel del denarja namesto v dobrodelne namene na zasebne račune igralcev.
Lani je eden od lastnikov sicer zdaj že propadlega podjetja Harigsson Gonzalez za časopis El Espectador dejal, da so bile "Messijeve tekme daleč od dobrodelnosti, bile so čisti komercialni projekt". Dejal je tudi, da so Guillermo Marin plačali štiri milijone dolarjev oziroma kot je dejal "štiri melone" za pravice tekem, kar je vključevalo tudi Messijev honorar.
Del tega denarja iz Kolumbije, 1,3 milijona dolarjev, je bil nakazan na račun First Caribbean International Bank, kar je potrdil tudi Marin. Na nakazilu je bilo z rokopisom zapisano G. Marin-Messi.
Ko je agent Lewandowskega Maik Barthel ponudbo zavrnil, so honorar višali, najprej na 90 tisoč, nato na 110 tisoč, nazadnje na 250 tisoč dolarjev. Barthel je zatrdil, da so ponudbo zavrnili, ker jim ni všeč tak način poslovanja, še posebno, ker naj bi bili iz podjetja Imagen Deportiva tako nadležni, da nazadnje agent ni več hotel odgovarjati na telefonske klice iz Argentine.
Do zdaj preiskovalci v tej zadevi niso imenovali še nobenih osumljencev, niti ni bil sprožen noben sodni postopek, Messi pa o vsej zadevi molči.
Navijači pa se sprašujejo, ali je mogoče, da je zvezdnik, ki je sicer veljal za poštenega in skromnega, res vpleten v finančne škandale, ali se je res vse dogajalo brez njegove vednosti.