Sobota, 18. 7. 2015, 10.55
8 let, 7 mesecev
Merklova jo je spravila v jok, a bo lahko ostala v Nemčiji
"Ker ne vem, kako dolgo bom tukaj v Nemčiji, ne vem, kakšna bo moja prihodnost. Tukaj želim študirati. Težko je gledati, da lahko vsi drugi uživajo življenje, ti pa ne moreš uživati z njimi," je - v tekoči nemščini – pred dnevi med pogovorom skupine šolarjev z Merklovo povedala najstnica Reem Sahvil, ki je v Nemčijo prišla pred štirimi leti iz libanonskega begunskega taborišča.
O tem, da njeni družini, če jim zavrnejo prošnjo za azil, grozi izgon, je povedala tudi Merklovi, katere odgovor pa je 14-letna Reem spravil v jok, kar so posnele televizijske kamere, saj je pogovor prenašala televizija.
"Razumem to, a politika je včasih težka. Ti si izjemno simpatičen človek, a veš, da je v palestinskih begunskih taboriščih v Libanonu na tisoče in tisoče ljudi in če vsem rečemo, da lahko pridejo k nam, tega ne bomo zmogli," se je glasil odgovor ene najbolj vplivnih žensk na svetu. Odgovor je palestinsko begunko tako razžalostil, da je planila v jok, Merklova pa jo je želela potolažiti, a dosegla le, da je posnetek postal eden najbolj predvajanih v spletu ter sprožil val kritik na račun nemške kanclerke.
Namestnik župana Rostov, kjer Reem živi, pa je potrdil, da oblasti v mestu nimajo nobenega namena izgnati deklice in njene družine.
Azilska politika je v Nemčiji pereča tema. Država je lani sprejela 200 tisoč prosilcev za azil, letos pa naj bi sprejela kar 450 tisoč beguncev. Največ prosilcev za azil v največjem evropskem gospodarstvu je iz Sirije, Afganistana, palestinskih ozemelj in Kosova.