Tina Vovk

Sobota,
18. 7. 2015,
10.55

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Angela Merkel Nemčija

Sobota, 18. 7. 2015, 10.55

8 let, 7 mesecev

Merklova jo je spravila v jok, a bo lahko ostala v Nemčiji

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mlada palestinska begunka, ki jo je nemška kanclerka Angela Merkel s svojim odgovorom, da ne more preprečiti njenega izgona, spravila v jok, bo s svojo družino vendarle lahko ostala v Nemčiji.

"Ker ne vem, kako dolgo bom tukaj v Nemčiji, ne vem, kakšna bo moja prihodnost. Tukaj želim študirati. Težko je gledati, da lahko vsi drugi uživajo življenje, ti pa ne moreš uživati z njimi," je - v tekoči nemščini – pred dnevi med pogovorom skupine šolarjev z Merklovo povedala najstnica Reem Sahvil, ki je v Nemčijo prišla pred štirimi leti iz libanonskega begunskega taborišča.

O tem, da njeni družini, če jim zavrnejo prošnjo za azil, grozi izgon, je povedala tudi Merklovi, katere odgovor pa je 14-letna Reem spravil v jok, kar so posnele televizijske kamere, saj je pogovor prenašala televizija.

"Razumem to, a politika je včasih težka. Ti si izjemno simpatičen človek, a veš, da je v palestinskih begunskih taboriščih v Libanonu na tisoče in tisoče ljudi in če vsem rečemo, da lahko pridejo k nam, tega ne bomo zmogli," se je glasil odgovor ene najbolj vplivnih žensk na svetu. Odgovor je palestinsko begunko tako razžalostil, da je planila v jok, Merklova pa jo je želela potolažiti, a dosegla le, da je posnetek postal eden najbolj predvajanih v spletu ter sprožil val kritik na račun nemške kanclerke.

Nimajo je namena izgnati Nato pa je sledil preobrat. Nemški minister za integracijo Aydan Ozoguz je sporočil, da bo Reem lahko ostala v Nemčiji. "Nisem osebno seznanjen z njeno situacijo, vendar tekoče govori nemško in vidi se, da že dolgo živi tukaj. Prav zato smo avgusta 2014 spremenili zakon o priseljencih, da bi dobro integrirani mladi ljudje lahko dobili dovoljenje za bivanje," je povedal.

Namestnik župana Rostov, kjer Reem živi, pa je potrdil, da oblasti v mestu nimajo nobenega namena izgnati deklice in njene družine.

Azilska politika je v Nemčiji pereča tema. Država je lani sprejela 200 tisoč prosilcev za azil, letos pa naj bi sprejela kar 450 tisoč beguncev. Največ prosilcev za azil v največjem evropskem gospodarstvu je iz Sirije, Afganistana, palestinskih ozemelj in Kosova.