Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
9. 3. 2015,
18.08

Osveženo pred

5 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Makedonija Nikola Gruevski Zoran Zaev

Ponedeljek, 9. 3. 2015, 18.08

5 let, 11 mesecev

Makedonske oblasti prisluškovale več kot 20 tisoč osebam?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vodja opozicijske Socialdemokratske zveze Zoran Zaev je javnosti predstavil nekaj posnetkov, s katerimi dokazuje, da je premier Nikola Gruevski nelegalno prisluškoval več kot 20 tisoč ljudem.

Namesto da bi Makedonija naredila korak bliže k Evropski uniji, se je po pisanju makedonskih medijev znašla sredi prisluškovalne afere, v katero naj bi bil vpet sam vrh oblasti. Tako je minuli mesec vodja opozicijske stranke Socialdemokratske zveze (SDSM) Zoran Zaev začel objavljati dele posnetkov, tako imenovanih "bomb", s katerimi dokazuje, da naj bi makedonski premier Nikola Gruevski, sicer vodja konservativne stranke VMRO-DPMNE, s pomočjo nekaterih sodelavcev nezakonito prisluškoval več kot 20 tisoč osebam in pogovore tudi snemal.

Med njimi naj bi bile znane in pomembne osebnosti, od politikov, akademikov, profesorjev, tudi vodje albanskih strank …

Premier vodjo opozicije obtožil, da želi izvesti državni udar Gruevski se je sicer takoj odzval in vso krivdo zvalil na Zaeva, čez da opozicija želi izvesti državni udar, pri tem pa naj bi mu bile v pomoč tuje tajne službe. Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) je tako že opravilo "svojo domačo" nalogo in spisalo kazenske ovadbe. Kot nam je pojasnil Ivo Koteski z MNZ, je kaznivih dejanj vohunjenja in groženj predstavnikom najvišjih državnih organov trenutno osumljenih šest oseb.

Šest osumljencev, eden krivdo priznal in dobil tri leta zapora Pet od šesterice osumljenih je v priporu, neuradno je šesti osumljeni prav Zaev. Ta naj bi od premiera zahteval, da oblikuje tehnično vlado in razpiše predčasne parlamentarne volitve, v zameno pa naj ne bi objavil obremenjujočih dokazov. "Eden od osumljenih je krivdo v celoti priznal, sodišče pa mu je izreklo tri leta zapora," še pojasnjuje Koseski.

Sicer pa je Zaev napovedal, da bo v prihodnjih 30 dneh po delih objavljal posnetke in dokaze, ki naj bi kompromitirali aktualnega premiera. Vse skupaj se je začelo že lani poleti, ko je opozicija razkrila, da ima dokaze o kriminalnih dejanjih v delu vlade. Opozicijske stranke sicer bojkotirajo delo parlamenta od predsedniških in parlamentarnih volitvah aprila lani.

Še preden je opozicija uresničila svoje grožnje glede objave, je aktualni premier konec januarja sklical tiskovno konferenco in javno povedal, da ga Zaev izsiljuje s posnetki telefonskih pogovorov, pridobljenimi s pomočjo tujih obveščevalnih služb.

MNZ je še isti dan sporočil, da so vodja opozicije Zaev, nekdanji direktor urada za varnost in obveščanje Zoran Veruševski, njegova žena Sonja in uradnik mestne občine Strumice Branko Palifrov osumljeni ogrožanja ustavnega reda in nedemokratičnega prevzema oblasti.

Vodja opozicije je prvo "bombo" vrgel 9. februarja Tako imenovane "bombe" je Zaev sicer začel objavljati 9. februarja. S prvo bombo je premierja obtožil nezakonitega in množičnega prisluškovanja. Z drugo, objavljeno teden dni pozneje, je razgalil makedonsko sodstvo, ko naj bi se ministrica za notranje zadeve nekdanji pravosodni minister dogovarjala o pritiskih pri imenovanju sodnega sveta, posnetki pa naj bi kazali tudi na povezanost med tožilstvom in politiko. S tretjo objavo je 20. februarja razkril pogovore, ki kažejo na vpletenost medijev.

V kazenskem postopku so trenutno samo tisti, ki razkrivajo domnevne nečednosti vrha aktualne vlade, medtem ko tožilstvo ni sprožilo prav nobenega postopka zoper vlado, katere člani naj bi prisluškovali več kot 20 tisoč ljudem. Naj povemo, da Gruevski že več kot devet let vodi makedonsko vlado, čeprav se ves čas pojavljajo tudi sumi o legitimnosti in korektnosti dosedanjih volitev. Ugledni strokovnjaki, kot navajajo mediji, naj bi njegovo vlado ocenjevali kot avtoritativno, trenutna afera pa naj bi še bolj razdelila že tako razdeljeno makedonsko javnost.

Kaj prisluškovalna afera v Makedoniji pomeni za državo, njeno integracijo v EU, smo povprašali tudi makedonskega veleposlanika v Sloveniji Tomija Dimitrovskega, njegov odgovor še čakamo.

Ne spreglejte