Ponedeljek, 24. 11. 2014, 13.56
9 let, 1 mesec
Kršenje človekovih pravic v Zalivu

Pretekli teden je Amnesty International objavil poročilo o človekovih pravicah v zalivskih državah. V njem navajajo načine, na katere zalivske države – v poročilu omenjajo predvsem Združene arabske emirate – utišajo kritike države. Kot je zapisano, od leta 2011, ko so se začele arabske pomladi, v Emiratih kritike države sistematično ustrahujejo, aretirajo, celo mučijo.
"Pod fasado blišča se je izkazalo, da so Združeni arabski emirati zlovešča, represivna država, kjer lahko vsakdo, ki le pošlje tvit s kritiko države, konča v ječi," je za portal Arab Democrat dejal namestnik predsednika Amnesty International Hasiba Hadj Sahraoui.
Po podatkih Amnesty International so od leta 2011 aretirali vsaj sto vladnih kritikov z obtožbami delovanja proti nacionalni varnosti. Od tega jih je 60 še vedno v zaporu.
Podoben zakon naj bi v kratkem sprejeli tudi v Savdski Arabiji.
Uradni odziv Združenih arabskih emiratov na poročilo Amnesty International je bil, da so bili vsi aretirani po dolgotrajnih preiskavah ter da gre večinoma za "ljudi, ki ne sodelujejo v mirnih političnih debatah, temveč za člane Muslimanske bratovščine, ki želi odstraniti vlado Združenih arabskih emiratov. Vsaka država bi se zoperstavila taki grožnji."
Septembra so državljanstvo odvzeli vodjem opozicijskih plemen, nato pa še Sadu Al-Ajmiju, zaupniku najbolj popularnega opozicijskega voditelja Musalame Al-Baracka. Čeprav so v medijih poročali, da so mu potni list odvzeli zaradi političnega delovanja, je uradna razlaga, da je imel dve državljanstvi, kar ni dovoljeno.
"Odločitev vlade, da odvzame državljanstvo, je hkrati blagoslov za uvedbo policijske države in zatiranje državljanov," je ob prvih odločitvah kuvajtske vlade o odvzemu državljanstva za Al Jazeero dejal bivši opozicijski poslanec Mubarak Al-Walan.
V zalivskih državah je sicer velik problem število prebivalcev brez državljanstva. Samo v Kuvajtu naj bi jih bilo okrog 100 tisoč. Večinoma gre za družine, ki ob razglasitvi neodvisnosti niso zaprosile za državljanstvo, veliko pa je tudi poznejših priseljencev. Združeni arabski emirati so poskušali svoj problem ljudi brez dokumentov rešiti tako, da so na Komorskih otokih lobirali, da bi jim v zameno za denarno kompenzacijo tam podelili državljanstvo.
Zalivske države svojim državljanom sicer nudijo bogate privilegije od brezplačnega zdravstva do neobdavčenja. Za to pa zahtevajo lojalnost. "Če želite uživati v privilegijih, morate spoštovati določene omejitve. Če želite biti moj državljan, bodite tiho," je odnos zalivskih držav do kritike opisal Ahmed Al-Mukhaini, nekdanji svetovalec omanskega parlamenta.