Ponedeljek, 18. 7. 2011, 16.11
8 let, 7 mesecev
Križanič: V ECB zaskrbljeni predvsem zaradi gibanja plač v Sloveniji
Konkurenčnost zasebnega sektorja in rast plač v letih 2007 in 2008 namreč povzroča neravnovesje med plačami v Sloveniji in njenimi glavnimi partnericami glede na produktivnost, je po srečanju s predsednikom ECB Jeanom-Claudom Trichetom dejal minister za finance Franc Križanič.
Kot opozarjajo v Evropski centralni banki (ECB), se Sloveniji v nasprotnem primeru obeta ponovna rast brezposelnosti, umik tujega kapitala in selitev proizvodnje.
Križanič pravi, da Slovenija javni sektor glede na dane institucionalne pogoje obvladuje, pričakuje pa, da bo prišlo tudi do podpore v DZ za nadaljevanje nekaterih strukturnih reform, zlasti tistih na področju trga dela.
Trichetu je povedal, da Slovenija z rebalansom, ki je bolj varčevalen od načrtovanega pred padcem pokojninske reforme, in s spremljajočo prepovedjo sprejemanja novih obveznosti v breme proračuna, ki naj bi ostala v veljavi do sprejema rebalansa, dosega ciljne rezultate pri konsolidaciji javnih financ.
Minister tako ocenjuje, da bosta oba ukrepa skupaj prispevala k temu, da bo ob koncu leta javnofinančni primanjkljaj v skladu z zavezami, ki jih je Slovenija v dopolnjenem programu stabilnosti poslala v Bruselj. Gre za primanjkljaj v višini 5,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP).
Trichet po Križaničevih navedbah sprejema dejstvo, da je institucionalni okvir specifičen in da se prihranki zagotavljajo v tem okviru.
Glede trenutne politične situacije v Sloveniji in morebitne zaskrbljenosti v Frankfurtu zaradi tega, je Križanič odgovoril, da je DZ sposoben sprejemati zakone in da ekonomska politika lahko izvaja varčevalne ukrepe, Trichet pa je to po njegovih besedah vzel na znanje.
Trichetu je povedal tudi, da so se obnovili pogovori med socialnimi partnerji in strankami glede pokojninske reforme ter da je dozorelo spoznanje, da je ta potrebna. Ob tem pričakuje, da se bo v letu dni uskladilo poglede na reformo in da se bo našla rešitev, ki bo sledila temeljnemu cilju, to je podaljšanju delovne dobe za tiste, ki lahko delajo.
Kot je dejal Križanič, s Trichetom nista govorila o reševanju težav v prezadolženi Grčiji. Minister sicer pred četrtkovim vrhom evroskupine, ko naj bi voditelji odločali o nadaljnji pomoči Grčiji, pravi, da je dodatni paket pomoči za to državo v osnovi pripravljen, razrešujejo pa se še podrobnosti.