Četrtek, 13. 4. 2023, 15.26
1 leto, 8 mesecev
Koalicijski poslanci želijo uvesti popolno prepoved privezovanja psov
Poslanci koalicijskih Gibanja Svoboda, SD in Levice s prvopodpisano Meiro Hot (SD) so danes v DZ vložili predlog novele zakona o zaščiti živali. Ta med drugim predvideva ustanovitev prehodnih hlevov za odvzete živali, ustanovitev specializirane inšpekcije za zaščito živali in vzpostavitev obveznega internega videonadzora v klavnicah.
Za odgovornejše lastništvo in zmanjšanje trpinčenja živali
Z novelo bi predlagatelji prav tako društvom, ki so na podlagi omenjenega zakona pridobila naziv delovanja v javnem interesu na področju zaščite živali, omogočili aktivno sodelovanje pri svetovanju skrbnikom živali in sodelovanje z nadzornimi organi v primeru ugotovljenih nepravilnosti, tako da se imenuje pooblaščene svetovalce za zaščito živali.
Predlagatelji zakona želijo s predlaganimi spremembami okrepiti odgovorno lastništvo živali kot čutečih bitij, zmanjšati število zapuščenih in trpinčenih živali ter poglobiti zavedanje med prebivalci o najnaprednejših civilizacijskih vrednotah ravnanja z živalmi, so zapisali v predlogu novele.
"Odnos, ki ga kažemo do drugih živih bitij, je tudi odnos, ki ga imamo nasploh do življenja in ljudi. Kot družba smo dosegli stopnjo, ko moramo pokazati, da smo čuteča družba, da smo solidarna družba in da smo družba, ki ji ni vseeno za druga živa bitja in za okolje," je ob vložitvi predloga novele dejala predsednica DZ in poslanka Svobode Urška Klakočar Zupančič. Kot je še pojasnila, so pri pripravi predloga upoštevali tudi mnenja posameznih organizacij in društev s področja zaščite živali, ki so tudi na posvetu v DZ o omenjeni temi predstavili svoja mnenja.
Ne gre za napad na rejce
Kot so še navedli, je cilj zakona sistemska nadgradnja veljavne zakonodaje, predvsem na področjih svetovanja, nadzora in odkrivanja nezakonitih ravnanj z živalmi ter njihove oskrbe. Poslanka SD Meira Hot je ob tem poudarila, da predlagana novela nikakor ni napad na rejce, kmete oziroma skrbnike živali. "Večina nam je v resnici lahko izjemno dober zgled, v splošnem dobro skrbijo za živali, a žal so med nami še vedno posamezniki, ki držijo živali na verigah vse življenje, jih zapirajo v premajhne prostore," je dejala Hotova.
Po mnenju poslanke Levice Tatjane Greif pa morajo spremembe prinesti celovito zaščito živalskih interesov in pravic živali. "Odnos neke družbe do živali in živih bitij je kazalnik stopnje humanosti, razvitosti in ne nazadnje demokracije v tej družbi. Skrajni čas je, da prevrednotimo svoj odnos do živali in živega sveta, ki so nam bili v življenju dani, da z njimi sobivamo," je prepričana.
63