Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
6. 3. 2013,
14.10

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Izrael Palestina zapor

Sreda, 6. 3. 2013, 14.10

8 let, 9 mesecev

"Izrael edina država na svetu, kjer otrokom sodijo pred vojaškimi sodišči"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Sklad ZN za otroke (Unicef) je opozoril, da je slabo ravnanje s palestinskimi mladoletniki, zaprtimi v izraelskih vojaških zaporih, "obsežno, sistematično in institucionalizirano".

Unicef v poročilu na 22 straneh poudarja, da je Izrael edina država na svetu, kjer otrokom "sistematično" sodijo pred vojaškimi sodišči. Unicef v poročilu objavlja dokaze o "krutem, nehumanem in ponižujočem ravnanju ali kaznovanju" mladoletnih Palestincev. Navaja, da so izraelske sile v preteklem desetletju aretirale, zaslišale in sodno preganjale okoli 7000 otrok, starih med 12 in 17 let, večinoma fantov, kar pomeni, da so obravnavale povprečno dva dečka vsak dan. Večina je bila aretiranih, ker so metali kamne. Otrok ob aretaciji avtomatično postavljen pred vojaško sodišče Zadnji podatki razkrivajo, da je bilo konec januarja priprtih 233 palestinskih otrok, med katerimi jih je bilo 31 mlajših od 16 let. "Izrael je edina država na svetu, kjer otroka, ki je aretiran, avtomatično postavijo pred vojaško sodišče," je opozoril predstavnik Unicefa Jean-Nicolas Beuze. "Otrok je civilist," je poudaril.

Unicef je v poročilu za Izrael pripravil 38 priporočil, Izrael pa je v odgovoru obljubil, da bo preučil priporočila in jih poskušal uresničiti.

Medtem ko maksimalna kazen za otroke, stare 12 in 13 let, znaša šest mesecev, se kazen za otroke od 14. leta starosti naprej drastično poveča in jim grozi maksimalna kazen med deset in 20 let.

Grožnje, nasilje, odrekanje spanja ... Številni otroci so povedali, da so jih nasilno zbujali sredi noči in jih privedli na zaslišanje zvezanih rok in zakritih oči ter jim odrekali spanje. Fizične in verbalne zlorabe so običajne, dostop do vode, hrane in stranišč pa zelo omejen. Unicef poleg tega ni našel dokazov, da bi otroke na zaslišanjih spremljali odvetniki ali družinski člani.

Zaslišanja so po navedbah poročila "mešanica zastraševanja, groženj in fizičnega nasilja, z jasnim namenom prisiliti otroka, da prizna". Na koncu zaslišanj jih večina prizna in podpiše papirje v hebrejščini, ki jo palestinski otroci komaj razumejo. Na sodišču je glavni dokaz proti njim ravno priznanje, ki so ga podpisali pod pritiskom.

Ne spreglejte