Ponedeljek, 20. 7. 2015, 15.52
8 let, 8 mesecev
Islamska država nad Kurde s strupenim klorom in fosfinom
Po poročanju tujih medijev sta Sahan Research in Conflict Armament Research v soboto objavila izsledke, ki pričajo o tem, da je Islamska država 21. in 22. junija napadla kurdske enote na izjemno strateški točki pri Mosulu v Iraku. Rušitev tega branika bi lahko potopila jug Iraka vključno z Bagdadom.
Granata kalibra 120 milimetrov je zadela zaščitni zid, narejen iz vreč s peskom. Po poročanju mednarodnih organizacij je bila granata napolnjena s tekočimi kemičnimi snovmi, ki so pri Kurdih, ki so bili ob eksploziji v bližini branika, povzročile močne glavobole, slabost in blage opekline na koži.
Tudi raziskovalci, ki so na kraj eksplozije prišli teden pozneje, so imeli enake znake. Analiza je pokazala, da je bil v granati klor.
Z analizo projektilov so ugotovili, da je snov, ki je povzročila hude posledice, fosfin, pogosta sestavina pesticidov, ki se uporabljajo v kmetijstvu.
Kot je znano, je kemično orožje sicer prepovedano s svetovnimi konvencijami, vendar pa IS ne le ne priznava konvencij, temveč je prepričana tudi, da lahko počne, kar si zamisli, od obglavljanja, skupinskih usmrtitev do sežiganja živih ljudi in zasužnjevanja žensk.
Zadnje tri napade, še navajajo tuji mediji, je treba jemati z vso resnostjo in zaskrbljenostjo. IS je očitno pripravljena na vse, samo da bi osvojila del ozemlja, ki ga je izgubila v kurdskih napadih v Siriji in Iraku.