Četrtek, 26. 11. 2015, 7.35
8 let, 7 mesecev
Islamska država grozi Sloveniji, Hollande po podporo k Putinu (video)
IS je objavila nov spletni videoposnetek, v katerem grozi 60 državam globalne koalicije, ki se je zavezala k njenemu uničenju, med njimi tudi Sloveniji. Glavna tarča gneva islamistov v videoposnetku so ZDA, večine ostalih držav koalicije pa posebej ne omenjajo. Pokažejo pa v posnetku fotografijo zastav 60 držav, članic koalicije - ZDA so sicer opozorile, da podatki islamistov niso popolni, saj je članic koalicije 65 -, neimenovani terorist pa pravi, da bodo za države, ki so proti IS, prišle posledice. O koaliciji pravi, da gre za koalicijo peklenščkov ali hudičev, med katerimi so tudi Iran, Turčija in Rusija.
Video traja štiri minute in navaja standardno propagandno sporočilo skrajnežev, da je njihov bog velik in edini pravi, mimogrede pa skuša dražiti ZDA s pozivom, naj kar pridejo in jih napadejo. Predsednik ZDA Barack Obama pravi, da bodo prišli, čeprav le iz zraka.
Nekatere države so se na propagando IS že odzvale. Obama je zatrdil, da nimajo nobenih informacij o resnih grožnjah proti ZDA. Ministrstvo za zunanje zadeve Malte je sporočilo, da je njihova zastava tam po neki napaki, saj niso del koalicije.
Češki premier Bohuslav Sobotka pa je sporočil, da se njegova država že več let aktivno bori proti IS in zato se ne čudi, da so to opazili tudi teroristi. Notranji minister Milan Čovanec pa je sporočil, da uvrstitev na ta seznam najbolj naprednih držav sveta ni nobena sramota.
"Tuneli jim omogočajo, da gredo iz prodajalne na ulici do kraja, kjer izdelujejo bombe," je dodal. Hkrati je povedal, da so islamisti v hišah v zidovih delali luknje, da bi se lahko premikali iz ene zgradbe v drugo, ne da bi bilo to od zunaj opaziti.
Kurdske borce je posebej navdušil tunel, v katerem so si islamisti zgradili bunker, v katerega so se lahko skrili ob zračnih napadih. V enem izmed napadov so se temlji hiše, pod katero je bunker, porušili, zaklonišče pa je ostalo nedotaknjeno. Eden izmed drugih tunelov, ki je peljal do borbenih položajev, je imel svojevrstno ventilacijo.
Kot je nadaljeval, se Britanci "ne bi smeli zadovoljiti s tem, da zagotavljanje svoje varnosti prepuščamo svojim zaveznikom. Morali bi pomagati zaveznikom (…) in ne samo stati ob robu." Cameron je priznal, da je položaj v Siriji izredno kompleksen, in zatrdil, da se tega dobro zavedajo. Diplomatska in politična rešitev sirske vojne je resda ključna, a na dolgi rok. "Ali lahko čakamo na njo, preden ukrepamo vojaško? Jaz pravim, da ne."