Petek, 4. 10. 2019, 9.14
5 let, 3 mesece
Iraški premier napovedal, da bo upošteval zahteve protestnikov #video
Iraški premier Adel Abdel Mahdi je po več dneh protivladnih protestov, v katerih je bilo po zadnjih podatkih ubitih 36 ljudi, napovedal, da bo odgovoril na "upravičene zahteve protestnikov". Kot je še dejal v današnjem nagovoru iraškemu ljudstvu, njegova vlada ne bo dajala praznih obljub ali ponudila kratkoročnih rešitev.
"Dosegle so nas vaše zahteve po reformah in boju proti korupciji," je Iračanom zatrdil premier Adel Abdel Mahdi. "Zahteve po boju proti korupciji in zaskrbljenost za prihodnost mladih so upravičene in odgovorili bomo na vse legitimne zahteve," je dodal. Protestnike je pozval, naj ne sledijo "zagovornikom obupa" ter naj se uprejo temu, da bi mirni protesti prerasli v kaos.
Sistani izkazal podporo protestnikom
Vplivni šiitski duhovni vodja v Iraku, veliki ajatola Ali Sistani, je medtem danes protestnikom izrazil podporo in vlado pozval, naj se posveti njihovim zahtevam, preden bo prepozno.
Prek posrednika je sporočil, da mora vlada storiti vse za izboljšanje javnih služb, da najde delo za brezposelne, konča klientelizem, opravi s korupcijo in vanjo vpletene pošlje za zapahe. "Vlada mora spremeniti svoj pristop pri reševanju težav v državi," je dodal Sistani in odgovornost za nastalo stanje pripisal tudi poslancem.
Sistani ima v velik vpliv v šiitski večinski skupnosti v Iraku. Prav pripadniki te verske ločine so na čelu protestov. Njegovo sporočilo so danes v Bagdadu pospremili s slavilnimi streli v zrak. Med Kurdi na severu Iraka in suniti protestov večinoma ni bilo.
Protesti trajajo že več dni
Protesti proti korupciji oblasti, brezposelnosti in slabim javnim storitvam so v iraški prestolnici izbruhnili v torek, nadaljevali pa so se tudi v sredo in četrtek. V spopadih s policijo je bilo po zadnjih podatkih ubitih 36 ljudi, med njimi štirje policisti. Ranjenih je več kot tisoč ljudi.
Po spopadih protestnikov s policisti so iraške oblasti v četrtek v prestolnici Bagdad in več regijah uvedle policijsko uro, a so se protesti v številnih mestih kljub temu nadaljevali.
Da bi pomirili protestnike, je vladni svet za boj proti korupciji po poročanju iraške državne tiskovne agencije INA ukazal odpustitev tisoč zaposlenih v državnih institucijah, ki jim očitajo razsipno ravnanje z javnim denarjem ali poneverbe. Iz premierjevega urada so sporočili, da je vlada vzpostavila posebno telefonsko povezavo za komunikacijo s protestniki.
Protesti, najbolj množični, odkar je pred letom dni vodenje države prevzel premier Mahdi, so bili do zdaj pretežno spontani in brez organiziranega vodstva. Protestniki, večinoma mladi, opozarjajo predvsem na visoko, 25-odstotno brezposelnost med mladimi. Po lestvici Transparency International je Irak 12. najbolj skorumpirana država na svetu.