Četrtek, 25. 12. 2014, 15.47
9 let
Globalno priseljevanje sploh ni težava

V Nemčiji poteka velika razprava, koliko priseljenci obremenjujejo nemški socialni sistem in v kolikšni meri se morajo ti integrirati. Najnovejša pobuda Krščanske socialne unije, ki je naletela na ogorčenje javnosti, je bila, da naj priseljenci doma govorijo nemško. V Švici so na referendumu izglasovali, da ne bodo še bolj omejili letnih kvot za priseljence – na leto zdaj lahko v državo pride 80 tisoč priseljencev. V Bolgariji in Grčiji so na meje postavili zid in ograjo, da bi omejili število nelegalnih priseljencev. V Italiji in na Malti se spopadajo z nelegalnimi priseljenci, ki se v čolnih podajo v Evropo, pri čemer jih na tisoče umre.
V Veliki Britaniji si David Cameron zavzeto prizadeva omejiti število priseljencev na 100 tisoč letno, a mu to nikakor ne uspe: do junija 2014 se je v Veliko Britanijo priselilo 260 tisoč ljudi. Poleg tega bi rad omejil priseljevanje znotraj Evropske skupnosti. V ZDA si predsednik Barack Obama prizadeva za bolj pregleden sistem priseljevanja in je priseljencem brez dokumentov olajšal bivanje v Ameriki, saj naj jih v času njegovega mandata ne bi preganjali in izganjali, ne bi razbijali družin priseljencev, petim milijonom priseljencev brez dokumentov pa bi zagotovili delovne vizume.
Težava pa je, da je po regijah priseljevanje porazdeljeno neenakomerno. V razviti svet se priseli 60 odstotkov vseh svetovnih priseljencev. Približno dve tretjini vseh priseljencev, ki trenutno živijo v razvitih državah, prihaja iz držav v razvoju. Posledično priseljenci predstavljajo večji odstotek prebivalcev razvitih držav: v Evropi je to 9,8 odstotka prebivalcev, v Severni Ameriki 14,9 odstotka. A največ odstotkov priseljencev med prebivalci je v Oceaniji – skoraj 20.
Po podatkih Združenih narodov se priseljenski trendi spreminjajo. Še vedno se sicer največ ljudi priseljuje v razvite države, a se število priseljencev globalno zmanjšuje. Predvsem pa priseljevanje ni samo težava Evrope in Amerike.
Morda prav zato, ker priseljensko delovno silo uporablja tudi oblast, skrbijo za to, da v nobenem ruskem mestu ne nastane priseljenski geto. Priseljenci se gibljejo tako, kot se gibljejo priložnosti za delo na velikih projektih. Kljub temu 76 odstotkov Rusov meni, da bi morali omejiti število priseljencev.
Pojavljajo se zahteve, da bi morali prebivalcem nekdanjih sovjetskih republik uvesti delovne vizume, nacionalistični politiki primerjajo priseljence s ščurki in občasno nastanejo nasilna obračunavanja med ruskimi skrajnimi nacionalisti in priseljenci, še posebej tistimi iz južnega Kavkaza. Celo politiki si občasno dovolijo hude protipriseljenske izjave, češ da so priseljenci smeti, a za to niso kaznovani.
Še posebej ironično pri tem je, da so vsi Avstralci, vključno s staroselci, potomci priseljencev. V 20 odstotkih avstralskih gospodinjstev prvi jezik ni angleščina. Čeprav načeloma veljajo za priseljencem odprto državo, je avstralski premier Tony Abbott odkrito govoril o tem, da bo zaustavil prihod priseljenskih ladij v Avstralijo. Očitno je Avstralija dežela le izbranih priseljencev. Tisti, ki v državo pridejo prek vladnih programov priseljevanja, so dobrodošli, tisti, ki pridejo z ladjami, so nepotrebno breme, pa čeprav pridejo iz Burme, Afganistana, Iraka in Šrilanke in bi lahko pridobili status beguncev. Avstralija je namreč v zadnjem letu za skoraj tretjino zmanjšala število sprejetih beguncev na vsega 13 tisoč na leto.
Novi indijskih premier Narendra Modi je nezakonitim bangladeškim priseljencem že pred izvolitvijo napovedal, da naj začnejo pakirati torbe, saj bodo na njihovo mesto prišli leta 1947 pregnani Hindujci. Izjava je pravi primer obravnave priseljencev v Indiji: to je vedno politično in versko vprašanje, legalno priseljevanje pa je skorajda nemogoče zaradi zapletene birokracije.
Indijskih sosed, Pakistan, pa je dom največje populacije beguncev na svetu. Večina od 1,6 milijona priseljencev v Pakistanu so Afganistanci. Pakistanska vlada trdi, da je afganistanskih beguncev še enkrat več, saj jih je večina brez dokumentov, številka naj bi dosegla celo štiri milijone. Kar je skoraj toliko, kot je Pakistancev, ki so preseljeni v tujino.