Torek, 15. 7. 2014, 14.06
8 let, 9 mesecev
Francija lahko blokira tuje prevzeme nacionalnih podjetij
Francoska vlada je maja začela nadzor nad prevzemi in združitvami podjetij v industrijah, ki veljajo za ključni nacionalni interes. Potezo je sprožil ameriški General Electric, ko je dal ponudbo za nakup energetskega dela francoske skupine Alstom. Francoski energetski gigant sicer v Sloveniji gradi šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6).
Uredba se nanaša na vse morebitne prihodnje prevzeme v občutljivih sektorjih, kot so energetika, voda, transport, zdravstvo in telekomunikacije, ter določa, da bodo morali zainteresirani kupci dobiti dovoljenje države. Medtem ko nekateri to vidijo kot neposredno intervencijo države na trgu, drugi menijo, da gre za odločitev, ki bi lahko velika francoska nacionalna podjetja zaščitila pred tujimi prevzemi s ciljem okrevanja šibkega francoskega gospodarstva, ki ga mučita rekordna brezposelnost in počasna rast.
Tiskovna predstavnica evropskega komisarja za notranji trg Michela Barnierja je napovedala, da je komisija francosko uredbo presenetljivo odobrila, da pa bodo njeno izvajanje intenzivno spremljali. "Omejevanje svobode gibanja kapitala je opravičljivo, če je cilj vezan na javno politiko in javno varnost. Pozorno bomo spremljali vsako uporabo zakona, ki zadeva investicije, še posebej pa bomo preverjali tiste, ki niso izključno usmerjene na doseganje gospodarskih ciljev," je dodala predstavnica.
Uresničevanje te politike pa je že prekršil kar sam predsednik Hollande, ki je javnost razburil z izbiro novih očal. Poleg tega, da mu po ugotovitvah francoskih medijev ne pristajajo najbolj, so še danske izdelave.
Francoska podjetja, ki proizvajajo okvirje za očala, so potožila, da jim gre trenutno precej slabo, zato bi jim lahko predsednik pomagal vsaj tako, da bi z nošenjem francoskih očal po vsem svetu delal reklamo za francoske izdelke. Njegovo odločitev za očala z danskimi okvirji so označili za nepatriotsko.