Nedelja, 3. 3. 2013, 13.51
8 let, 7 mesecev
Evroskupina v barvah izida volitev v Italiji
Pestra bo tudi razprava o odpravljanju presežnih primanjkljajev - perečem vprašanju za Slovenijo, ki tega cilja verjetno ne bo dosegla.
"Prepričan sem, da bodo razmere v Italiji obarvale razpravo," so napovedali viri pri EU v pričakovanju ponedeljkove evroskupine. A dejstvo je, da prav veliko ministri ne morejo storiti ali reči, so dodali.
Bivši evropski komisar, ljubljenec Bruslja in krojač reform v Italiji, vodja tehnične vlade Mario Monti pa je veliki poraženec volitev, kar med drugim sproža niz vprašanj o ustreznosti evropske politike ihtavega zategovanja pasu.
Vprašanja sproža tudi nedavna zimska gospodarska napoved Evropske komisije, ki slika bolj sivo nebo nad Evropo, kot je kazala prejšnja, novembrska vremenska napoved. Okrevanje bo počasnejše, več držav ne bo izpolnilo ciljev za zmanjšanje presežnega primanjkljaja.
Tudi Slovenija cilja za odpravo presežnega primanjkljaja letos zelo verjetno ne bo uresničila, je ob predstavitvi napovedi dejal evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn ter slovenske oblasti pozval k nadaljnjim reformam.
Države, ki ne izpolnjujejo svojih ciljev, bodo morale po navedbah virov pri EU v ponedeljek pojasniti svoj položaj in načrte, tako se obeta "precej živahna razprava o zimski gospodarski napovedi". A konkretnih odločitev o podaljševanju rokov oziroma uvajanju sankcij še ne bo, saj je Rehn jasno povedal, da bomo "glasbi sankcij" prisluhnili šele maja, ob objavi spomladanske napovedi.
Še ene volitve bodo sicer odmevale v ponedeljek na zasedanju evroskupine - ciprske, na katerih je zmagal vodja desne stranke Disy Nikos Anastasiades, ki je obljubil, da bo poskušal s trojko mednarodnih posojilodajalcev čim prej doseči dogovor o programu okoli 17-milijardne pomoči za svojo majhno otoško državo.
Ciper z dolžino pogajanj o programu pomoči, za katero je zaprosil že pred lanskim poletjem, ruši vse rekorde. Jasno je, da tudi v ponedeljek dogovora še ne bo. V Bruslju so še vedno optimistični, da ga je mogoče doseči v marcu, a novi ciprski finančni minister Michalis Sarris pravi, da tega ne more zagotoviti.
Na dnevnem redu evroskupine bodo kot vselej tudi vse države, ki prejemajo finančno pomoč: Grčija, Irska, Portugalska in Španija. Kakšnih posebnih odločitev ne bo. Največ pozornosti bo po pričakovanjih namenjene razpravi o mehčanju pogojev za vrnitev posojil, ki sta jih v okviru programa finančne pomoči dobili Irska in Portugalska.
Dublin in Lizbona želita več časa za odplačilo posojil. Poudarjata, da bi jima to olajšalo vrnitev na finančne trge v tem letu, ki je v interesu celotnega območja evra. Prvi odzivi evroskupine v januarski razpravi o tem so bili pozitivni, a v ponedeljek odločitve še ne bo, saj je treba doreči še vrsto podrobnosti.
Prav tako ni pričakovati končne odločitve o še eni točki, ki je v zadnjih mesecih stalnica na dnevnem redu evroskupine - okviru za izvajanje neposredne dokapitalizacije bank iz stalnega reševalnega mehanizma ESM.
Slovenijo bo na zasedanju zastopal državni sekretar na ministrstvu za finance Andrej Šircelj.