Ponedeljek, 26. 3. 2012, 8.22
8 let, 7 mesecev
EU o naslednjem večletnem proračunu
Junija se namreč pričakuje, da se bodo začeli resni pogovori o številkah, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Igor Senčar.
Za zdaj članice v razpravah o prihodnjem večletnem proračunu predstavljajo pričakovana stališča - na eni strani je po Senčarjevih besedah 15 "prijateljic kohezije", med katerimi je tudi Slovenija. Ker so prijateljice kohezije neto prejemnice, je njihova ambicija v pogajanjih ohraniti čim boljši neto položaj.
Evropska komisija je junija lani predlagala sedemletni proračun v višini 1025 milijard evrov za obveznosti, kar pomeni 1,05 odstotka bruto nacionalnega dohodka (BND) EU, in 972,2 milijarde evrov za dejanska plačila, kar predstavlja en odstotek BND povezave.
Ob tem je komisija opredelila niz programov zunaj proračuna, na primer evropski globalizacijski sklad, sredstva za fuzijski reaktor Iter in evropski razvojni sklad. Ob upoštevanju sredstev za te programe se 1025 milijard evrov zviša na 1083 milijard evrov ali 1,11 odstotka BND.
Za Slovenijo je v pogajanjih ključno, da ne pride do zniževanja sredstev za zanjo pomembne politike, torej za kohezijsko politiko in politiko za razvoj podeželja.
Poleg tega se Slovenija zavzema tudi za to, da se pri makroekonomskem pogojevanju ne cilja le na ene vrste politik, ampak da je ta predlog dovolj splošen, da se lahko uporablja enakovredno za vse članice unije.
Glede vključitve zunajproračunskih programov v proračun unije Slovenija zagovarja stališče, da evropski razvojni sklad ostane zunaj proračuna, sicer pa je do vključevanja odprta, dokler to ne gre na račun sredstev za kohezijo in razvoj podeželja.
Poleg tega se Slovenija zavzema za to, da sredstva, namenjena kandidatkam za članstvo v uniji, ostanejo pomemben del proračuna unije, saj gre za pomemben del evropske zunanje politike.
Članice unije so se o prihodnjem večletnem proračunu pogovarjale v sestavi Sveta za splošne zadeve, v okviru katerega se sestajajo ministri ali državni sekretarji članic unije, pristojni za evropske oziroma zunanje zadeve.
EU in Ukrajina sta dogovor o pridružitvenem sporazumu dosegli na vrhu v Kijevu decembra lani, vendar pa sta podpis in ratifikacija sporazuma kljub petkovi parafi še vedno pod vprašajem.
EU namreč v zameno za te korake od Kijeva zahteva politične reforme, tudi ustrezno ukrepanje v postopku proti nekdanji ukrajinski premierki Juliji Timošenko, ki je bil po njeni oceni "politično motiviran".
EU sicer zaradi tega ni prekinila pogajanj o pridružitvenem sporazumu, je pa tedaj napovedala, da sporazuma ne bo podpisala oziroma ratificirala, če Ukrajina ne bo ustrezno ukrepala.