Sreda, 15. 8. 2012, 10.14
8 let, 7 mesecev
Ekvadorski predsednik zanikal, da naj bi Assangu dodelili azil
Iz kabineta ekvadorskega predsednika Rafaela Corree sicer prihajajo govorice, da naj bi ustanovitelju WikiLeaksa Julianu Assangeu odobrili prošnjo za politični azil. Kot smo že pisali, je ustanovitelj zloglasnega WikiLeaksa Julian Assange vkorakal na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu in zaprosil za politični azil. Ekvadorski uradnik pa naj bi potrdil, da mu ekvadorski predsednik Correa namerava odobriti prošnjo za politični azil, piše spletna stran The Guardian. "Ekvador bo odobril njegovo prošnjo za politični azil," je potrdil neimenovani uradnik.
Sicer pa predsednik še ni javno oznanil, da je odobril njegovo prošnjo. Ko je včeraj v javnost pricurljala novica, da naj bi mu že odobril prošnjo, se je oglasil prek Twitterja, kjer je zapisal, da odločitve še ni sprejel. V ponedeljek je sicer za državno televizijo povedal, da bo po tehtnem premisleku to pomembno odločitev sprejel do konca tega tedna. Čeprav bi Ekvador odobril njegovo prošnjo, pa ni znano, ali bi mu britanske oblasti dovolile zapustiti državo. Juliana Assangea, ki se sicer od 19. junija nahaja na ekvadorskem veleposlaništvu, bi lahko britanske oblasti aretirale takoj, ko zapusti veleposlaništvo. "Da bi lahko Assange zapustil Veliko Britanijo, bi mu morale britanske oblasti omogočiti varen prehod. Ali bo to mogoče? Tudi to bomo vzeli pod drobnogled, ko se bomo odločali," je povedal ekvadorski zunanji minister Ricardo Patiño.
Ekvador mu je že pred meseci ponujal zatočišče
Čeprav bi s podelitvijo azila Assangeu Ekvador razjezil Veliko Britanijo, ZDA in Švedsko, pa naj bi mu Ekvador že pred meseci, še preden je Assange poiskal zatočišče na njihovem veleposlaništvu, ponudil politični azil. "Njegovo prošnjo obravnavamo kot humanitaren primer. Prvi stiki med ekvadorsko vlado in WikiLeaksom segajo vse v maj 2011. Ko se je Julian zatekel na naše veleposlaništvo, je bilo jasno, da že imamo nekakšen dogovor. Njegovo delo je podobno našemu boju za neodvisnost in demokratizacijo mednarodnih odnosov," je še povedal član kabineta ekvadorskega predsednika. Assange se je na ekvadorsko veleposlaništvo zatekel, ker ni želel, da ga Velika Britanija izroči Švedski, kjer je obtožen suma posilstva. Na veleposlaništvu naj bi celo imel lastno sobo, predstavniki veleposlaništva pa so mu omogočili tudi dostop do interneta. Ekvadorski diplomati se sicer tudi bojijo, da bo Švedska Assangea izročila ZDA, kjer bi ga lahko zaradi razkritij ameriških diplomatskih depeš obsodili celo na smrt.