Sobota, 8. 11. 2014, 16.18
9 let
Države, v katerih najbolj sovražijo oblast

Le osem odstotkov vprašanih v BiH je potrdilo, da podpirajo vlado. Kar 91 odstotkov vprašanih je tudi prepričanih, da je v vladi razširjena korupcija.
Zanimivo je, da so visoko na seznamu držav, kjer oblast povezujejo s korupcijo, še tri nekdanje države Jugoslavije: Črna gora, Makedonija in Slovenija. V Makedoniji 57 odstotkov vprašanih meni, da je vlada skorumpirana, v Črni gori 46 odstotkov, daleč pred vsemi pa je Slovenija. Med državami "svobodnega sveta", kot so jih opisali raziskovalci, je Slovenija na osmem mestu, saj 83 odstotkov vprašanih meni, da so slovenski vladajoči skorumpirani. Tik za nami se je uvrstil Ciper.
Slovensko vlado je ob izvajanju ankete podpiralo 25 odstotkov vprašanih.
Drugi dejavnik, ki mu raziskovalci pripisujejo velik pomen, je nezaposlenost. V Bosni in Hercegovini je ta več kot 26-odsotna, prav tako v Španiji in na Portugalskem, ki sta tudi med 12 državami, v katerih državljani najbolj sovražijo svojo oblast. "Ljudje manj zaupajo oblasti, če imajo občutek, da je velik razkorak med njihovimi potenciali in možnostjo, da si zagotovijo dobro življenje," je za portal 24/7 Wall St dejal Stuart Holliday, predsednik raziskovalnega centra Meridian International Center.
Na tretjem mestu je Grčija, kjer kar 91 odstotkov vprašanih meni, da je vlada skorumpirana, podpira jo le 14 odstotkov vprašanih. Nepriljubljenost oblasti v Grčiji je mogoče pripisati predvsem varčevalnim ukrepom, ki jih izvajajo. Med Grki vlada veliko nezaupanje v finančne institucije, podpira jih le 19 odstotkov prebivalcev. Trend nezaupanja v oblast je poleg evropskih držav v krizi, kot so Grčija, Španija in Portugalska, opazen tudi v vzhodni Evropi. Med 12 državami z največjim nezaupanjem vladi so se poleg BiH in Bolgarije znašle tudi Češka republika, kjer vladajoče podpira le 15 odstotkov državljanov, ter Moldavija in Romunija, kjer si vladi delita 18-odstotno podporo. Za Moldavijo sicer velja, da je na vrhu držav, kjer državljani v preteklem letu niso imeli dovolj denarja za nakup hrane: to je izjavilo 36 odstotkov Moldavijcev.
Tako kot v Pakistanu je tudi v Peruju le 18-odstotna podpora vladi, čeprav si je v zadnjih letih tamkajšnja vlada prizadevala, da bi čim bolj zadovoljila potrebe prebivalcev in začela obsežen program boja proti revščini, a ta ni obrodil večjih sadov.
Države, v katerih ima oblast 20-odstotno podporo, pa so Kostarika, Jamajka, Španija in Portugalska. Mimogrede, državljani najbolj podpirajo oblast v Butanu, zaupa ji kar 94 odstotkov ljudi. prebivalcev.