Petek, 3. 8. 2012, 17.06
9 let, 2 meseca
"Clintonova želi zasejati razdor med Kitajsko in Afriko"

Kitajska se je tako odzvala na namig Clintonove, da se Kitajska za Afriko zanima le zaradi njenih bogatih naravnih virov, ter tako še dodatno poslabšala že sicer napete odnose med velesilama. V začetku tedna v Senegalu prva dama ameriške diplomacije sicer Kitajske ni omenila, a dejala, da Washington želi "partnerstvo, ki dodaja vrednost, namesto da jo jemlje". Dodala je, da bi morali biti dnevi, ko so si tujci grabili afriško bogastvo zase, končani. "Namigovanja, da je Kitajska jemala afriško bogastvo zase, so daleč od resnice. Ironično, ravno zahodne kolonialne sile so bile tisti tujci, ki so, kot je dejala Clintonova, prišli in jemali bogastvo Afrike zase, za seboj pa pustili zelo malo ali nič," je v angleščini zapisala agencija Xinhua. Zapisali so še, da je "skrivni namen" obiska Clintonove jasno viden in da želi "vsaj deloma diskreditirati kitajske odnose s celino in omejiti vpliv Kitajske v Afriki. Njene besede kažejo na poskus, da bi zasejala razdor med Kitajsko in Afriko zaradi sebičnih ameriških koristi". Namen obiska Clintonove je delno promovirati trgovinske in politične odnose ZDA z Afriko kot alternativo Kitajski, katere vpliv na afriški celini hitro raste, saj si Peking prizadeva dobiti dostop do mineralov, lesa in nafte. Kitajski predsednik Hu Jintao je afriškim državam julija ponudil 20 milijard dolarjev posojil v prihodnjih treh letih.
Clintonova je na 11-dnevni afriški turneji, v okviru katere je že obiskala Senegal in Južni Sudan, sledijo pa še obiski v Keniji, Malaviju in Ugandi, zadnjo bo obiskala kljub izbruhu ebole, pogovori pa se bodo med drugim vrteli tudi o razmerah v Somaliji. Zadnja postaja njene afriške turneje pa bo Republika Južna Afrika.
Nekdanja prva dama ZDA je na obisku v Južnem Sudanu pozvala k spravi s Sudanom. Državi morata nujno skleniti sporazum, da se končajo srditi spori. Oba Sudana je opozorila, da kljub temu, da sta eno leto ločeni državi, ostajata "neločljivo povezana". "Sudan in Južni Sudan se bosta morala dogovoriti o preostalih odprtih vprašanjih," je dejala Clintonova po srečanju z južnosudanskim predsednikom Salvo Kiirom. Po njenih besedah se morata obe strani, tako sever kot jug, zavzemati za sklenitev sporazumov o vseh pomembnih zadevah, kot so nafta in delitev prihodka, varnost, državljanstvo in razmejitev med državama.
Južnosudanska vlada se mora s svojo sosedo dogovoriti o več vprašanjih, ki so ostala nerazrešena od ločitve obeh držav julija 2011, med drugim o razmejitvi in spornih ozemljih, bogatih z nafto. Zaostritev odnosov spremljajo tudi spopadi na obmejnih območjih, bogatih z zalogami nafte, v zveznih državah Južni Kordofan in Beli Nil, od koder je pred nasiljem v nekaj mesecih pobegnilo že več kot 200.000 ljudi. Varnostni svet Združenih narodov je državama, med katerima je letos skorajda izbruhnila vojna, zapovedal, naj do 2. avgusta skleneta sporazume, v nasprotnem primeru pa zagrozil s sankcijami. Rok se je iztekel v četrtek, VS ZN pa še ni ukrepal.