Četrtek, 14. 1. 2016, 10.55
7 let, 1 mesec
Cerar Merklovi predstavil morebitne težave, s katerimi bi se lahko soočila Slovenija
Slovenski premier je nemški kanclerki predstavil predlog o dvostopenjskem procesu krepitve nadzora nezakonitih prehajanj meja na t. i. balkanski poti, torej ob okrepljenem nadzoru na meji s Turčijo tudi okrepljen nadzor med Makedonijo in Grčijo, s katerim bi lahko znatneje zmanjšali nezakonito prehajanje meja na tej poti. Premier bo predlog ostalim voditeljem v Evropi predstavil v naslednjih dneh, so sporočili iz Cerarjevega urada.
Cerar in Merklova sta se prav tako strinjala, da moramo stremeti k evropskim rešitvam in pomagati ljudem v stiski. Med ključnimi izzivi sta opredelila znižanje nezakonitih migracij v EU. Merklova je povedala, da Nemčija ne namerava zapirati svojih meja, da pa vrača ljudi, ki niso zaprosili za azil oziroma nimajo regularnih dokumentov. Cerar je nemški kanclerki pojasnil potencialne težave, s katerimi bi se ob bistveno zožanem prehodu meja migrantov severno od Slovenije soočila naša država ter države Zahodnega Balkana.
Kanzlerin #Merkel hat am Morgen m. slowen.MP @MiroCerar über Flüchtlingsfrage+Kontrolle d.EU-Außengrenzen gesprochen pic.twitter.com/LMuFYg1LaI
— Steffen Seibert (@RegSprecher) January 14, 2016
Kanclerka Merklova je zjutraj s slovenskim premierjem Cerarjem govorila o vprašanju beguncev in nadzora na zunanjih mejah EU,
je na Twitterju ob sliki smejočih se voditeljev zapisal tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert.
Merkova je zaradi migrantske krize deležna številnih očitkov in celo pozivov k odstopu, ki so se še okrepili, ko se je izvedelo, da je policija skušala prikriti razsežnost silvestrskih (spolnih) napadov v Kölnu in drugih nemških mestih. Osumljenci za okrog 600 napadov po Nemčiji so večinoma tujci, nemško tožilstvo pa je ponudilo deset tisoč evrov nagrade za informacije, ki bi vodile do aretacij.
Cerar se je včeraj zvečer udeležil gospodarskega vrha, ki ga je organiziral časnika Die Welt. Poudaril je, da se mora Evropa primerno lotiti migracijske krize, na katero ni bila nepripravljena.