Petek, 24. 9. 2010, 15.35
8 let, 7 mesecev
"Bruselj bo predlagal dodatne sankcije za kršitelje javnofinančne discipline"
Tako piše v predlogih za javnofinančno in gospodarsko reformo v Evropski uniji ob izhodu iz krize glede na osnutek dokumenta, ki je prišel v roke britanskemu časniku Financial Times (FT).
Postopek je vezan na pakt o stabilnosti in rasti, ki kot zgornjo dovoljeno mejo primanjkljaja predvideva tri odstotke BDP, a po reformi sredi desetletja, ki sta jo izsilili gospodarsko najmočnejši članici območja evra Nemčija in Francija državam dovoljuje precej manevrskega prostora.
Poleg tega pakt predvideva tudi zgornjo mejo za javni dolg (60 odstotkov BDP), a nanj doslej še niso bile vezane sankcije. Novi predlogi komisije, ki jih bosta prihodnji teden v Bruslju predstavila predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn, naj bi po pisanju FT predvideli tudi sankcije za države, ki jim dolgoročno ne uspe znižati visokega javnega dolga.
Da bi povečali njihovo učinkovitost, naj bi bilo sedaj sankcije moč preprečiti le, če v roku desetih dni proti njim glasuje kvalificirana večina vseh voditeljev unije.
Kot kaže, komisija predvideva tudi okrepljen nadzor nad konkurenčnostjo držav članic, saj naj bi predlagala vzpostavitev posebnega semaforja gospodarske konkurenčnosti, državam, ki ne bi bile uspešne in bi beležile resna gospodarska nesorazmerja, pa bi grozila kazen v višini 0,1 odstotka BDP.
Med komisijo in Van Rompuyevo skupino prihaja do tekmovanja in kljub znakom zbliževanja pogledov med Brusljem in nacionalnimi prestolnicami v luči javnofinančnih težav po krizi, je težko reči, ali bo prevladal pogled komisije ali držav članic, ki v veliki meri niso navdušene nad novimi sankcijami.