Italijanski premier Silvio Berlusconi je napovedal, da bo odstopil po potrditvi programa stabilnosti v parlamentu, torej po potrditvi protikriznih ukrepov, ki jih je obljubil Evropski uniji.
To odločitev je Silvio Berlusconi napovedal po pogovoru z italijanskim predsednikom Giorgiom Napolitanom in po tem, ko je vlada kljub sprejemu zaključnega računa za lani izgubila absolutno večino v poslanski zbornici, zaradi česar sta vodja največje opozicijske stranke Demokratske stranke Pier Luigi Bersani in vodja koalicijske stranke Severne lige Umberto Bossi premiera pozvala k odstopu.
Ker je vlada ostala brez absolutne večine v parlamentu, bi morebitno vztrajanje Berlusconija na premierskem položaju postavilo sprejemanje nujnih protikriznih ukrepov v podporo gospodarski rasti v izjemno nestabilen položaj.
Berlusconi: Zdaj nujno odgovoriti Evropi s čim hitrejšim sprejetjem programa stabilnosti
Kot glavni razlog za odstop je premier navedel, da je zdaj nujno odgovoriti evropskim partnerjem s čim hitrejšim sprejetjem programa stabilnosti, ki bi ga bilo dobro dopolniti še z najnovejšimi predlogi iz Bruslja, so sporočili iz urada predsednika republike. Berlusconi je sicer Napolitanu pojasnil, da se zaveda posledic izgube večine v poslanski zbornici. Koalicija je uspela zaključni račun proračuna za lani potrditi zgolj s 308 glasovi, medtem ko bi za absolutno večino potrebovala še osem glasov.
Napolitano bo sprejel odločitev o načinu oblikovanja prihodnje vlade
Napolitano bo potem, ko bo prejel Berlusconijevo odstopno izjavo, začel s posvetovanji s političnimi strankami o prihodnji vladi. Berlusconi je sicer dejal, da sam kot edino možnost vidi predčasne volitve, vendar pa bo o tem odločal Napolitano. Zakon o stabilnosti je trenutno v obravnavi v senatni komisiji za proračun, poslanska zbornica pa bi ga lahko potrdila do konca meseca.
Finančni trgi zaradi nestabilnih političnih razmer v državi močno volatilni
Finančni trgi so zaradi nestabilnih političnih razmer v državi močno volatilni. Donosi na desetletne državne obveznice vztrajajo blizu kritične meje sedmih odstotkov, ki so Irsko, Grčijo in Portugalsko prisilile v finančno pomoč Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada.
V sredo bo v Italiji sicer s pregledom javnih financ države začela skupina strokovnjakov Evropske komisije in Evropske centralne banke. Pretežni del evropske politike in ekonomskih analitikov ocenjuje, da je Italija prevelika, da bi jo lahko reševali tako kot Irsko, Grčijo in Portugalsko.
"Ukrepi nujni, z Berlusconijem ali brez"
Vodja industrijskega združenja Confindustria Emma Marcegaglia je dejala, da mora država nujno sprejeti ukrepe za oživitev gospodarske rasti in pomiritev finančnih vlagateljev, z ali brez Berlusconija. Po njenih izračunih trenutne ravni donosov italijanskih obveznic letno pomenijo dodatnih 8,7 milijarde evrov stroškov financiranja dolga, kar je nevzdržno za proračun.
Letošnji stroški obresti odplačila državnega dolga znašali okoli 85 milijard evrov
Po zadnjih napovedih vlade bodo letos stroški obresti odplačila državnega dolga znašali okoli 85 milijard evrov oziroma okoli 5,2 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), prihodnje leto pa najmanj 5,5 odstotka BDP.
Napovedi še ne vključujejo najnovejših znižanj ocen o gospodarski rasti niti zadnjih ukrepov za spodbuditev gospodarske rasti. Slednje bi v obliki tako imenovanega maksi dopolnila k programu stabilnosti že danes morala obravnavati senatna komisija za proračun, a ga vlada še ni predložila. Predložila naj bi ga v sredo.
Rehn: Razmere v Italiji zelo zaskrbljujoče
Razmere v Italiji pozorno spremljajo tudi v Bruslju. Gospodarske in finančne razmere v Italiji so zelo zaskrbljujoče, država je pod zelo velikimi pritiski finančnih trgov, zato je nujno povrniti zaupanje v fiskalno stabilnost in gospodarsko rast države, je poudaril evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn. Komisija želi po Rehnovih besedah pomagati z misijo za nadzor izvajanja ukrepov za ureditev javnih financ in izvedbo strukturnih reform za zagotavljanje rasti, ki jo je poslala v Rim in bo začela delati v sredo.
Rehn od Tremontija zahteval pojasnila
Rehn je italijanskemu finančnemu ministru Tremontiju v petek poslal okoli 40 vprašanj o tem, kako bo Italija zmanjšala ogromen, 1900 milijard evrov velik javni dolg ter spodbudila rast. Odgovor pričakuje kmalu.
"Nujno povrniti zaupanje v stabilnost javnih financ in rast"
Obrestne mere na italijanske desetletne državne obveznice znašajo še skoraj sedem odstotkov, kar je že zelo blizu nevzdržne ravni. Grčija, Irska in Portugalska so morale, ko so obrestne mere na njihove državne obveznice dosegle nevzdržno raven, zaprositi za pomoč. Komisar Rehn ni želel oceniti, na kateri stopnji bo položaj Italije nevzdržen. Dejal je le, da dogajanje pozorno spremljajo in da jih skrbi, zato tudi opozarjajo, da je nujno povrniti zaupanje v stabilnost javnih financ in rast.
Na vprašanje, ali EU tako kot Grčijo tudi Italijo poziva k oblikovanju vlade narodne enotnosti, pa je Rehn odgovoril, da je ključno, da italijanski demokratični sistem deluje po svojih pravilih in da se okrepi politična stabilnost, tako da bo mogoče okrepiti tudi finančno in gospodarsko stabilnost.
Ryanair Berlusconiju ponuja enosmerno vozovnico
Na račun premiera Berlusconija pa se je pošalil letalski prevoznik Ryanair. "Dragi Silvio. Priložnost, da izgineš z Ryanairom," tako enosmerne vozovnice za samo 9,99 evra na svoji spletni strani v italijanščini oglašuje Ryanair. Poleg oglasa je slika italijanskega premiera Silvia Berlusconija z zadnjo izdajo koledarja Ryanairova dekleta.