Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
6. 7. 2011,
21.28

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Michelle Bachelet

Sreda, 6. 7. 2011, 21.28

8 let, 7 mesecev

Agencija ZN Ženske izdala prvo poročilo o položaju žensk v svetu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Prvo poročilo novoustanovljene agencije ZN Ženske ugotavlja, da je milijone žensk po svetu še vedno podvrženih krivicam, nasilju in neenakostim na domu, delovnem mestu in v javnem življenju.

Poročilo z naslovom "Napredek žensk po svetu: V iskanju pravičnosti" je po besedah izvršne direktorice agencije ZN Ženske Michelle Bachelet namenjeno vzpodbujanju odločnih akcij s strani vlad in civilne družbe po vsem svetu, da se uresničijo sprejete zaveze za enakopravnost in pravice žensk. Le 27 odstotkov sodnikov na svetu je ženskega spola Bacheletova je na novinarski konferenci v New Yorku posebej izpostavila neenakopravnost žensk v odnosu do pravosodnih sistemov, ki so temeljnega pomena za doseganje enakopravnosti. Po svetu je namreč danes le 27 odstotkov sodnic, čeprav se ta delež od regije do regije in od države do države močno razlikuje.

Položaj je najboljši v Srednji in Vzhodni Evropi, med drugim v Sloveniji, kjer je sodnic povprečno okrog 50 odstotkov, najslabši pa v Južni Aziji.

Slovenija je dobila visoke ocene, vendar ... Slovenija si je sicer v omenjenem poročilu prislužila visoke ocene, kar se tiče zakonodaje in članstva v ustreznih mednarodnih pogodbah ter sporazumih. A zastopanost žensk v parlamentu je le 11-odstotna, medtem ko jih je bilo v vladi leta 2010 22 odstotkov.

Slovenija je tudi med državami, ki zagotavljajo najdaljši porodniški dopust, a smrtnost mater na 100.000 rojstev je z 11 leta 1990 narasla na 18 v letu 2008.

Številne pravice ostajajo le črka na papirju Vladavina prava je po vsem svetu danes cenjena kot temelj demokratične ureditve, vendar pa za ženske v številnih državah še vedno ne velja. V zadnjem stoletju je bil dosežen velik napredek, kar se vidi v tem, da sta leta 1911 le dve državi na svetu ženskam zagotavljali volilno pravico. A po drugi strani številne zakonsko zagotovljene pravice za ženske še vedno ostajajo le črka na papirju.

Ženske še vedno dobivajo nižje plače kot moški Poročilo ugotavlja, da je enakopravnost žensk danes zagotovljena v ustavah 139 držav in ozemelj, vendar pa se ženske še vedno soočajo s krivicami in nasiljem. Nasilje v družini je danes kaznivo v 125 državah sveta, a 603 milijonov žensk živi v državah, kjer to še vedno ni zločin.

Ženske še vedno dobivajo nižje plače kot moški za enako delo, 600 milijonov pa jih dela v panogah, kjer jih ne ščiti delovna zakonodaja.

Poročilo poziva države k odpravi diskriminatornih zakonov, k pospešenemu zaposlovanju žensk v policiji, sodstvu in zakonodajnih dejavnostih.

Prav tako poziva k vzpostavljanju ustanov, kjer bi lahko ženske na enem mestu dobile dostop do pravnih in zdravstvenih storitev. Veliko žensk namreč ne prijavlja zločinov, ker se bojijo družbene stigmatizacije in ker je pravosodni sistem šibak ali skorumpiran.

Ne spreglejte