Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
9. 5. 2020,
12.48

Osveženo pred

4 leta, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,59

12

Natisni članek

Natisni članek

Evropska unija Evropa Janez Janša Janez Janša Schumanova deklaracija

Sobota, 9. 5. 2020, 12.48

4 leta, 7 mesecev

70 let od Schumanove deklaracije

Janša: EU je naša zavestna izbira v želji po miru, svobodi in blaginji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,59

12

Borut Pahor Janez Janša | "Evropska unija je naša zavestna izbira. Izbira v želji po miru, svobodi in blaginji," je dejal slovenski premier Janez Janša. | Foto STA

"Evropska unija je naša zavestna izbira. Izbira v želji po miru, svobodi in blaginji," je dejal slovenski premier Janez Janša.

Foto: STA

Voditelji 27 držav članic Evropske unije in predstavniki vseh treh glavnih institucij povezave so v skupnem video sporočilu ob dnevu Evrope, ki so ga objavili danes na Twitterju, izpostavili pomen povezane Evrope in solidarnosti, še posebej ob trenutnem soočanju s krizo zaradi novega koronavirusa, poroča STA.

"Evropska unija je naša zavestna izbira. Izbira v želji po miru, svobodi in blaginji," je dejal slovenski premier Janez Janša.

Prvi je na posnetku predsednik Evropskega sveta Charles Michel. "Evropa pomeni svobodo, strpnost, odprtost, raznolikost, spoštovanje, inovacije, ustvarjalnost, dinamičnost. Evropa je tudi solidarnost in enotnost," je sporočil s svojega balkona, kjer se je posnel.

Za njim je spregovoril hrvaški premier Andrej Plenković, katerega država trenutno predseduje EU, in izrazil prepričanje, da morajo Evropejci iz trenutne situacije zaradi covida-19 priti močnejši. "Želimo, da Evropa pride iz krize zaradi pandemije močnejša. Nemčija bo prispevala svoj del za to," je besede nemške kanclerke Angele Merkel povzela STA.

Delovati za prihodnost

"Upati si, iskati nove rešitve, združevati, misliti in delovati za prihodnost. To je evropski duh, ki ga potrebujemo," pa je dejal francoski predsednik Emmanuel Macron.

Tako Emmanuel Macron kot Angela Merkel si v videu prizadevata za boljši jutri. | Foto: Reuters Tako Emmanuel Macron kot Angela Merkel si v videu prizadevata za boljši jutri. Foto: Reuters

"V teh časih zdravstvene krize in trpljenja vidim Evropo kot našo skupno hišo, naš dom, naše pribežališče," je v španščini izpostavil španski premier Pedro Sanchez. Manjkal ni niti madžarski premier Viktor Orban. "Kdaj, če ne zdaj? Nikoli še ni bilo večje potrebe po sodelovanju med evropskimi državami kot danes. Srečno, Evropa," je dejal.

"Kriza nas je naučila, da moramo iskati skupne rešitve. Le to je izhod iz krize," je dodala danska premierka Mette Frederiksen.

"Zame je Evropa domovina. Za moje starše je bila Evropa svoboda. Zame je Evropa svoboda in vladavina prava. Za moje otroke je Evropa prihodnost in svobodomiselnost. Za to se borim in naj živi Evropa," pa je po navajanju STA izpostavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Pahor: Evropska unija ni problem, je rešitev

Predsednik republike Borut Pahor se s sporočilom "Več Evrope, več solidarnosti" pridružuje praznovanju dneva Evrope v želji, da bi bila Evropa po krizi bolj povezana, učinkovitejša in bolj združena. "Evropska unija ni problem. Evropska unija je rešitev," je izpostavil v govoru na video posnetku, ki ga je danes objavil na Twitterju.

"Še nikoli se nismo potrebovali en drugega tako kot sedaj in v teh globalnih razmerah. Zato pravim, Evropa ne sme iti nazaj, Evropa mora iti naprej." | Foto: STA , "Še nikoli se nismo potrebovali en drugega tako kot sedaj in v teh globalnih razmerah. Zato pravim, Evropa ne sme iti nazaj, Evropa mora iti naprej." Foto: STA ,

"Vsi, ki verjamemo v nenadomestljivo vlogo Evropske unije pri zagotavljanju miru in varnosti. Vsi, ki verjamemo v njena prizadevanja za blaginjo vseh Evropejcev, za demokracijo, človekove pravice, vladavino prava, svobodo medijev. Vsi, ki verjamemo v čudovito raznolikost in sožitje naših narodnih in drugih identitet. Vsi, ki verjamemo v Evropo kot globalnega voditelja. Vsi mi praznujemo 9. maj dan Evrope kot naš skupen praznik," je dejal slovenski predsednik.

Nadaljeval je, da je EU skoraj tričetrt stoletja uspela zagotoviti evropskim narodom in državam mir in varnost. "V tem času pa so z razvojem EU rasla tudi druga visoka pričakovanja glede njenih dosežkov. Osebno menim, da so fenomenalni. Ni pa mogoče spregledati zastojev in njene nemoči, recimo v času migrantske krize in na začetku spopadanja z obstoječo pandemijo. To bi lahko pripeljalo do napačnega zaključka, da EU razen za ohranitev miru ne rabimo. To je velika in nevarna zmota. Še nikoli se nismo potrebovali en drugega tako kot sedaj in v teh globalnih razmerah. Zato pravim, Evropa ne sme iti nazaj, Evropa mora iti naprej. EU ni problem. EU je rešitev," je prepričan.

Spomnil je na svoje nagovore v različnih jezikih ostalih držav ob pandemiji novega koronavirusa, ki so bili po njegovih besedah "iskreno sporočilo našega prepričanja, da potrebujemo več solidarnosti in zato tudi več Evrope".

Vir: STA

EU obeležuje 70 let od predloga političnega sodelovanja za trajen mir

Danes mineva 70 let od predstavitve Schumanove deklaracije, predloga političnega sodelovanja v Evropi za trajen mir med evropskimi narodi. Dan Evrope v državah članicah zaznamujejo z različnimi dogodki. Evropske institucije pripravljajo celodnevni dogodek na Facebooku, ki bo namenjen razpravam o soočanju z novim koronavirusom, piše STA.

Danes mineva 70 let od predstavitve Schumanove deklaracije, predloga političnega sodelovanja v Evropi za trajen mir med evropskimi narodi.  | Foto: Thinkstock Danes mineva 70 let od predstavitve Schumanove deklaracije, predloga političnega sodelovanja v Evropi za trajen mir med evropskimi narodi. Foto: Thinkstock

Tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman je v deklaraciji, ki jo je predstavil 9. maja 1950, predlagal ustanovitev Evropske skupnosti za premog in jeklo (ESPJ), katere članice bi združile svojo proizvodnjo premoga in jekla. S tem je vojna med zgodovinskima tekmicama Francijo in Nemčijo postala "ne samo nesprejemljiva, ampak materialno neizvedljiva," zapis v deklaraciji povzema STA.

ESPJ so sestavljali Francija, Zahodna Nemčija, Italija, Nizozemska, Belgija in Luksemburg ter je bila prva od nadnacionalnih evropskih povezav, ki so se pozneje oblikovale v to, kar je zdaj Evropska unija. Povezavo danes sestavlja 27 držav, Slovenija se ji je pridružila pred 16 leti.

Brač
Novice Hrvaška odpira meje tudi za državljane EU, otok Brač v karanteni

Robert Schuman | Foto: Getty Images Robert Schuman Foto: Getty Images Osrednje bruseljske institucije Evropska komisija, Evropski parlament in Svet EU danes pripravljajo dogodek na Facebooku o aktualni krizi covida-19. "Ta dogodek je prostor za skupno razpravo, medsebojno navdihovanje, slavljenje junakov boja proti covidu-19 in za to, da boste vedeli, kako Evropa dela za vas," so zapisali na strani dogodka.

Med 10. in 13. uro bo potekal prenos v živo iz Evropskega parlamenta v Bruslju. Med drugim bo predsednik parlamenta David Sassoli govoril s predstavniki organizacij, ki delujejo za solidarnost v Evropi. Potekala bo tudi razprava s podpredsednikoma parlamenta Othmarjem Karasom in Katarino Barley o prihodnosti Evrope.

Ponudili bodo še ogled interaktivne razstave ob 70. obletnici Schumanove deklaracije in ogled Evropskega parlamenta na daljavo. Popoldne bo med drugim potekala okrogla miza o Evropi v letu 2020, obiskovalce spletnega dogodka pa bodo organizatorji popeljali tudi na glasbeno popotovanje po Evropi.

Ljudi so pozvali, naj na oknih izobesijo zastave EU ter se fotografirajo in fotografijo delijo na strani dogodka, ki se bo zaključil ob 18. uri.

Številne dogodke ob dnevu Evrope so pripravili tudi po državah članicah, ki so se morali zaradi pandemije novega koronavirusa preseliti na splet ali televizijo.

Televizijsko oddajo Dan Evrope pri vas doma je v petek zvečer pripravilo tudi predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji. V oddaji je po pisanju STA med drugim potekal pogovor o izzivih, s katerimi se soočajo Evropejci. Svoj pogled je predstavil tudi evropski komisar iz Slovenije Janez Lenarčič. Glasbeniki pa so s priredbami znanih skladb iz zgodovine Evrovizije spomnili na vrednote miru in solidarnosti med evropskimi narodi.

Evropska unija
Novice Schuman pred 66 leti: Za svetovni mir si je treba prizadevati
Ne spreglejte