Sreda, 4. 12. 2013, 13.44
8 let, 7 mesecev
1,7 milijarde evrov kazni za osem finančnih institucij
Štiri izmed teh institucij so sodelovale v kartelu evrskih obrestnih izvedenih finančnih instrumentov, šest pa jih je bilo vpletenih v enega ali več dvostranskih kartelov, povezanih z obrestnimi izvedenimi finančnimi instrumenti v japonskih jenih, so sporočili iz evropske komisije.
Obrestni izvedeni finančni instrumenti so finančni produkti, ki jih banke ali podjetja uporabljajo za upravljanje tveganja spremembe obrestnih mer. Z njimi se trguje po vsem svetu in imajo ključno vlogo v svetovnem gospodarstvu. Njihova vrednost se določi glede na primerljivo obrestno mero, kot je na primer londonska medbančna obrestna mera LIBOR, ki se uporablja za različne valute, tudi za japonski jen, ali evrska medbančna obrestna mera EURIBOR.
Almunia je pojasnil še, da je cilj višine glob tako kaznovati kot odvrniti druge, da bi sledili takšnim praksam. Povrnitev zaupanja v finančne trge je po njegovi oceni nujna.
Deutsche Bank bo morala plačati 725 milijonov evrov, Societe Generale 446 milijonov evrov, RBS pa 391 milijonov evrov kazni.
V Deutsche Bank so navedli, da kazen zadeva pretekle prakse posameznikov, ki so grobo kršili vrednote in prepričanja njihove ustanove. Današnji razplet po njihovih besedah predstavlja pomemben korak v smeri razreševanja problemov banke. Globa je že upoštevana v ustvarjenih rezervacijah, so dodali.
Prav tako so aktivnosti vpletenih posameznikov obsodili v RBS. Kot so dejali, so resne pomanjkljivosti v nadzoru zaznali februarja. Zatrdili so še, da so zadevo vzeli izjemno resno.
Preiskava se sicer nadaljuje - med drugim v francoski banki Credit Agricole, britanski banki HSBC in britanskemu denarnemu posredniku ICAP. Komisija preiskuje tudi, ali je do manipulacij prihajalo tudi pri valutnih izvedenih instrumentih, torej tistih, ki temeljijo na menjalnih tečajih.
Banke Barclays, RBS in UBS so morale zaradi vpletenosti v manipulacije že plačati skupaj več kot 2,5 milijarde dolarjev kazni. Nizozemska Rabobank pa je oktobra sporočila, da bo plačala kazen v višini 774 milijonov evrov.