Sobota, 21. 12. 2013, 15.33
9 let, 3 mesece
Zlate palice in denar v rokah zdravnikov? Ja, pa kaj še!

Da je pri nas res kriza, kažejo tudi zadnje nerazumne in popolnoma zgrešene poteze države. Tokrat so pošteno mimo udarili policisti, ki so se spravili kar nad naše drage zdravnike, za boljši vtis pa zraven priprli še kakšnega farmacevta.
Še več, zlate palice in gotovino naj bi jim našli. Zdravnikom? Ah, dajte no, še dobro, da imamo tistega Vrhunca iz UKC, ki je v kamero edini nalil čistega vina in lepo povedal, da pri njih ni bilo nobenih takšnih zgodb. Okej, neki radiolog iz Ljubljane je sicer priznal, da je vsakih nekaj mesecev dobil 70 tisoč evrov nakazanih v Nemčijo, ampak ali tega, da je denar nosil nazaj v Slovenijo in ga tukaj trošil in pomagal domači ekonomiji, res nobeden ne želi videti?
Pa voditelj ni bil samo osoren, prav predrzno in vehementno se je vedel. Enega, ki ni mogel na oddajo, je celo klical v tujino, da ga je lahko mrcvaril, kaj on misli o tem in ali bo priznal krivdo. Da ne govorimo o tem, v kakšni maniri se je loteval tistih v studiu, še pred damo ni imel nobenega rešpekta, tako da ne zgrešimo, če zapišemo, da je v nekem trenutku na nacionalki kar malo zadišalo po 15. stoletju in Španiji.
Je pa naša prva državna menedžerka Alenka povedala še eno dobro stvar, to je, da imamo kljub nikoli sitim bankam na računu še dve milijardi in pol. Pravijo sicer, da se s tem, koliko denarja imaš, ni za hvaliti, ker te lahko potem kdo okoli prinese, ampak ona je to izjemoma vseeno naredila, ker moramo Evropi pokazati, da smo likvidni, da ne potrebujemo nobene bergle in lahko denarnico takoj odpremo za nove sanacije.
Za njim v arestu ostaja ne samo človeška, ampak tudi vrzel v zaporniški kuhinji, kjer se je bil menda Srečko vajen nadvse spretno vrteti. A se po Prijateljevem odhodu za gurmansko komponento v naših zaporih morda vseeno ni treba bati, nekdanjega poslanca bi namreč lahko za štedilnikom za dve leti kmalu zamenjal nesojeni kralj na Betnavi Mirko Krašovec. Saj veste, nekdaj je veljal za finančnega čarodeja mariborske nadškofije, danes pa bi se, če bi bil malo manj trmast, lahko pohvalil s statusom na prvi stopnji obsojenega zaradi goljufije z lažnimi dokumenti, s katerimi je od Evrope izmamil skoraj dva milijona evrov. Kljubovalni Mirko na to ne pristane in napoveduje pritožbo, s katero bo dokazal, da ima prav on, ne sodišče in preostali, ki so krivdo že priznali.
Ko smo ravno pri šefu Ljubljane, ta še ne ve, ali v stranki, ki jo je postavil na noge, ostaja ali iz nje odhaja. No, vsaj tako pravi. So mu pa zato brezpogojno podporo, podloženo z romantiziranimi besedami o tem, kako nepogrešljiv člen ekipe je, namenili nekateri poslanci PS in si zato prislužili kazenski hearing pri predsednici vlade. Za Bratuškovo morda nekoliko presenetljiva gesta, a ker je premierka ta teden prejela tudi pohvalo, bo to brez dvoma zasenčilo omenjeni spodrsljaj. Z besedami "apolitična, ahistorična, neprovokativna" ji je tik pred pobegom v ZDA polaskal prvi frajer med tujimi veleposlaniki pri nas, Joseph Mussomelli.
Zmagoslaven teden bo v svoj zasebni koledar vpisal Marjan Kramar, ki si je nekaj let po izplačilu simpatične premije iz fonda naše največje banke z dobro spisanim ustavnim sporom pridobil naklonjenost ustavnega sodišča. Zakon, s katerim je država Kramarju kmalu po izplačilu bajne nagrade v banki pobrala polovico zneska, je neustaven, je sporočil senat in Kramarju dokončno omogočil dodatno finančno podlogo, vredno približno 1,3 milijona evrov denarja, ki mu jo je politika želela izmakniti z obdavčitvijo. S tem smo Slovenci dobili novega najbogatejšega kralja evropskih cestnih omrežjih, Kramar je namreč že nekaj let kamionar, ki v tovornjakarski kabini kontemplativno križari po stari celini in razvaža naročeno robo, stresne finančne operacije, s katerimi se je moral ukvarjati v TR3, pa so zanj le še komaj zaznaven spomin.
Razplet sage o odpravnini pa ni navdušil le Kramarja, ampak tudi Tomaža Domicelja, čigar Mama, jutr' mam furo spet kamionarju na čast v zadnjih dneh podira vse rekorde radijskih predvajanj in tako postaja z naskokom najbolj popularen komad letošnjega decembra, zaradi česar si sicer že rahlo pozabljeni kantavtor lahko obeta čudovite prilive od avtorskih pravic.
Obtožencu umetniškega nagovora, katerega cilj je bil menda delilko pravice slikovito popeljati v čas pred nekaj tisoč leti, ko je svetu vladal Adam v zgolj svoji skromni kožni opravi, tako ni uspelo izpeljati do konca. A bo imel zato morda naslednjič možnost to storiti prek videokonference, kamor je sodnica, več kot očitno nevešča spoprijemanja s fenomenom umetniškega izražanja, iz dvorane preselila prihodnjo obravnavo. Še en dokaz več, da niso iz trte izvite tiste, da naše pravosodje potrebuje korenito reformo.