V Sloveniji ob menjavi vlade politične elite naenkrat niso bile več težava in otroci niso več stradali, na drugi strani pa je obrestna mera posojil naše države poskočila, opozarja Cukjati.
Zbor za republiko je pripravil novinarsko konferenco, na kateri so France Cukjati, Janko Kos, Lovro Šturm in Boštjan M. Turk spregovorili o svobodni demokratični družbi in evropski Sloveniji.
"Pojavila se je skrajna anarhistična pozicija"
Šturm je uvodoma povedal, da svobodna demokratična družba temelji na svobodnem oblikovanju politične volje, kar po njegovih besedah pomeni, da v procesu izmenjave mnenj ne sme biti prisotno nasilje. "Nasilje pomeni nasprotovanje svobodni demokratični družbi," je poudaril in dodal, da smo bili priča nasilju tudi pri izražanju mnenj med nedavnimi množičnimi demonstracijami.
V Zboru za republiko po njegovih besedah pozdravljajo ukrepe vlade in prizadevanja za izhod iz krize, ki pomenijo nadaljevanje politike vlade Janeza Janše. Poudaril je, da pozdravljajo tudi vključitev Hrvaške v EU in dogovor Srbije in Kosova. Prepričan je namreč, da gre v obeh primerih za vzorec širjenja evropske ideje.
Kos se je med drugim dotaknil Janševe izjave o levem fašizmu na shodu Zbora za republiko. Meni, da so o levem fašizmu govorili že nekateri politični teoretiki v preteklosti, pri tem pa je dodal še, da se je tudi v Sloveniji pojavila skrajna anarhistična pozicija, ki nadaljuje nekaj, kar ni v skladu z idejami razsvetljenstva, ki jih je prevzela Evropa.
"V Sloveniji ni svobode do resnice"
Cukjati je opozoril, da je v preteklih mesecih državni svet iz svojih vrst izločil svetnika, ki je bil legalno izvoljen, in da je tudi nekdanji predsednik državnega sveta izganjal poslance, ki so jih izvolili volivci. To po njegovem kaže, da smo hodili po robu demokracije, pri čemer tega nihče ni obsojal.
Poudaril je, da v Sloveniji ob menjavi vlade politične elite naenkrat niso bile več težava, ni bilo več hudih protestov, otroci niso več stradali, na drugi strani pa je obrestna mera posojil naše države poskočila.
Zatrdil je še, da v Sloveniji ni svobode do resnice, in pri tem omenil poročanje nekaterih medijev o dunajskem sojenju v zadevi Patria, po katerem naj bi sodnica rekla, da ni dvoma, da so bili slovenski politiki podkupljeni, čeprav naj bi bila v resnici izjava sodnice drugačna.
"Tržno gospodarstvo nima alternative"
Turk je povedal, da je Slovenija v času Titovega socializma radikalno nazadovala, a da se kljub temu danes znova pojavlja jugonostalgija. "Tržno gospodarstvo nima alternative. Je edino, ki deluje," je poudaril.