Sreda, 18. 12. 2024, 12.15
1 mesec
Zaradi sodbe Romani Pajenk, ki ji ne bo treba v zapor, odredili nadzor nad delom tožilca
Potem ko je nekdanja prva dama Probanke Romana Pajenk v začetku decembra na mariborskem sodišču izvedela, da ji zaradi devetmilijonskega oškodovanja banke ne bo treba v zapor, temveč bo kazen odslužila z delom v družbeno korist, je generalna državna tožilka Katarina Bergant odredila nadzor nad delom višjega državnega tožilca Luke Moljka.
Obtožnica, ki jo je zastopal specializirani tožilec Luka Moljk, je četverico nekdanjih vodilnih v pred dobrim desetletjem likvidirani Probanki bremenila zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti v sostorilstvu, potem ko so v letih 2008 in 2009 odobrili več kreditov finančnima skladoma Medaljon in Zlata moneta, ki sta pripadala prav krogu ljudi okoli banke in z njo povezanih družb.
Četverica obtoženih, poleg Romane Pajenk še takratna člana uprave Probanke Vito Verstovšek in Milana Lah ter eden od direktorjev Peter Lobnik, so sklenili sporazume s tožilstvom in priznali očitke o zlorabi položaja, potem ko so bili vsi, razen Verstovška, v preteklosti že obsojeni za različna kazniva za zlorabe položaja ali poslovne goljufije v povezavi s propadlo mariborsko banko. Za več kot devetmilijonsko oškodovanje so jo odnesli z delom v družbeno korist, sodba pa je naletela na buren odziv javnosti.
Informacijo o odrejenem nadzoru nad delom višjega državnega tožilca Moljka so včeraj za spletni portal necenzurirano.si potrdili na generalnem državnem tožilstvu. "V posameznih primerih, ko se poraja dvom o pravilnosti strokovnih odločitev, je treba odrediti strokovni pregled v posamezni zadevi, predvsem z namenom odprave morebitnih pomanjkljivosti in napak, ki so nato lahko podlaga za izvajanje ustreznih izobraževanj in izboljševanja dela državnih tožilcev," so pojasnili za omenjeni portal.
Kaj so podrobnejši razlogi za "dvom o pravilnosti strokovnih odločitev tožilca", jim na portalu ni uspelo izvedeti. Toda odločitev o uvedbi nadzora, med katerim bo eden od tožilcev pregledal sodni spis v zadevi Probanka, naj bi v tožilskih krogih sprožila nemalo razburjenja, še dodaja necenzurirano.si.
Družbenokoristno delo bodo morali izvesti v naslednjih treh letih
Vsi štirje obtoženi so bili v zameno za priznanje obsojeni na zaporne kazni, ki pa jim jih ne bo treba odslužiti, če bodo v treh letih opravili družbenokoristno delo. Ker je sodeloval pri vseh desetih kreditih, je bil na najvišjo kazen, leto in dva meseca, obsojen Verstovšek, ki ga čaka 840 ur dela, Pajenk in Lobnik sta bila obsojena na leto in mesec dni zapora oziroma na 780 ur dela v korist družbe, Lah pa je bila za sodelovanje pri enem kreditu obsojena na štiri mesece zapora oziroma 240 ur dela.
Vsi obsojeni si bodo morali razdeliti tudi stroške sodnega postopka, ki pa niso majhni, saj je bilo za potrebe postopka, še preden so se odločili priznati, izdelano izvedensko mnenje, ki je stalo 14.500 evrov. Z izjemo Lah so vsi že v pokoju, kljub dobrim pokojninam pa dejansko prejemajo po okoli 900 evrov, saj gre večina denarja v izvršbo po odškodninskih tožbah.