Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Sreda,
20. 4. 2016,
15.44

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2,98

4

Natisni članek

25 let Slovenije

Sreda, 20. 4. 2016, 15.44

6 let, 7 mesecev

Zakaj smo Slovenci premajhni domoljubi in zakaj je to slabo?

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2,98

4

"Vsekakor smo premajhni domoljubi, zagotovo manjši, kot bi bilo treba, da bi se ustvarile neke vrednote, ki bi bile namenjene temu, da odgovorno ravnamo z državo," pravi psiholog Matej Tušak.

25 let po osamosvojitvi je vtis, da je domoljubja v Sloveniji manj, kot ga je bilo leta 1991, ko smo postavljali lastno državo. Da bi domoljubje moralo biti močneje izraženo, se strinja psiholog Matej Tušak.

"Če želimo, da narod obstane, mora biti prisotno domoljubje, saj to omogoča, da obdržimo nacionalne simbole, jezik in kulturo. Tam, kjer tega ni, je možnost večjega vpliva globalizacije, da začnemo govoriti nek univerzalni jezik,  torej angleški oziroma vedno bolj ameriški, da sprejmemo pravila, vrednote in tradicijo, ki niso dejansko vezane na našo kulturo in na nek način izgubimo identiteto," poudarja Tušak.

Kot pravi, naša slovenska kultura in identiteta vključujeta "specifične vrednote, recimo individualnost in tekmovalnost, in lastnosti, za katere lahko rečemo, da so stereotipno slovenske, ampak zagotovo imajo neko specifiko in tradicijo in nas delajo takšne, kot smo". 

 | Foto:

"Slovenstvu se ne smemo odpovedati"

"Če utonemo v neki globalizaciji, se nam slabo piše, saj nimamo dovolj genetskega materiala, da obstanemo. Mi moramo delati na individualnosti, če želimo obstati kot narod, razen če pač rečemo, da nam je vseeno in da se temu, kar nam slovenstvo predstavlja, odpovemo, ampak mislim, da tega ne smemo storiti. V tem kontekstu je domoljubja gotovo premalo," opozarja Tušak.

Meni, da je pomanjkanje domoljubja med drugim vezano na splošno nezadovoljstvo ljudi zaradi politike in tudi na trend globalizacije. Pri tem se po njegovih besedah na primer postavlja vprašanje, ali ljudje z veseljem sprejemajo slovenske produkte v primerjavi s tujimi ali jim je bolj pomembno, da imajo v lasti neko univerzalno svetovno znamko.

Takoj po osamosvojitvi smo bili, kot pravi Tušak, absolutno večji domoljubi, k čemur je prispeval tudi skupni cilj, ki smo ga imeli Slovenci, potem pa se je to domoljubje počasi razblinilo. Na srečo imamo po njegovih besedah vsake toliko časa vrhunske športne dosežke, ki spet malo pričarajo to domoljubje.

Zaradi priseljencev smo postali večji domoljubi

"Če bi bili nekje od zunaj ogroženi, bi se to domoljubje povečalo. Priseljenski valovi so zagotovo za odtenek povečali domoljubje. Če ni strahu, da nas bo nekdo od zunaj pojedel, se pustimo sami pojesti globalnim trendom, pa se nihče niti ne zaveda, da se to dogaja," je še izpostavil in dodal:

"Zaradi priseljenskih valov se je vzpostavilo nekoliko večje domoljubje. Vedno, ko je ogrožena kakšna vrednota, se to lahko zgodi. V tem kontekstu to vidim celo kot dobrodošlo stvar, da ne pozabimo na to, da smo, da obstajamo kot narod, da imamo tradicijo in vrednote, ki so specifične in ki so mogoče tudi primerne, da nekomu, ki ima malo prebivalcev in se njegovo število celo zmanjšuje, vseeno omogoča, da obdrži svojo kulturo in identiteto, kar je v današnjem svetu zelo težko za tako majhen narod."

V rubriki 25 let Slovenije predstavljamo zgodbe iz časa slovenskega osamosvajanja in dogodke, ki so na drug način povezani s časom pred 25 leti. Brali boste lahko o dogodkih ob osamosvojitvi in njihovih akterjih, o tem, kakšno je bilo življenje v tistem času, kakšna je bila povprečna plača in kaj je bilo mogoče kupiti zanjo, s kakšnimi vozili smo se prevažali Slovenci, kdo so uspešni posamezniki, rojeni v žlahtnem letu 1991, in druge prispevke, povezane s slovensko petindvajsetico.

Ne spreglejte