Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
7. 8. 2013,
16.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

gore

Sreda, 7. 8. 2013, 16.52

8 let, 7 mesecev

Z gore reševali 30 mladostnikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Gorski reševalci so včeraj reševali 30 mladostnikov, ki so se nepremišljeno podali na Velike Ponce.

Iz uprave za zaščito in reševanje so sporočili, da so včeraj zgodaj popoldne gorski reševalci iz Reteč in Kranjske Gore v dolino pospremili 30 mladostnikov, ki so iz Italije od Belopeških jezer prek Velike Ponce krenili na slovensko stran. Mladi planinci so se v gore podali neprimerno opremljeni, poleg tega niso poznali terena, izčrpanost pa se jih je lotila tudi zaradi vremenskih razmer.

Pred leti pozimi reševali skupino mladih iz Belgije To sicer ni osamljeni primer, da so slovenski gorski reševalci reševali večjo skupino ljudi. Zaradi lahkomiselnosti vodičev se je pozimi leta 2008 na območju Mangarta izgubila skupina mladih Belgijcev, ki so se v gore odpravili prav tako neprimerno opremljeni. 38 belgijskih državljanov se je od Rabelskega jezera v Italiji podalo proti Jezerskemu sedlu, z namenom, da prečkajo greben in se vrnejo v dolino Možnice pri Logu pod Mangartom. V zimskih razmerah so se izgubili že na grebenu, ob pomoči gorskih reševalcev iz Bovca, Rateč in Kranjske Gore so jih po dnevu zapletov in iskanja s helikopterjema slovenske vojske in italijanske civilne zaščite vse nepoškodovane prepeljali v dolino.

V gore le dobro pripravljeni Slovenska policija pa tudi gorski reševalci opozarjajo, naj bo vsak vzpon v gore dobro premišljen in pripravljen, cilj pa naj bo varna vrnitev domov in ne le osvojitev vrha. Tako svetujejo, da se pred odhodom pozanimate o vremenu. Pohod začnite dovolj zgodaj, poleg tega si izberite primernega spremljevalca, saj je samohodstvo po gorah tvegano in že ob manjši poškodbi lahko usodno. Pot prilagodite svojemu zdravstvenemu stanju, sicer pa uporabljate izključno označene planinske poti, o nameravani poti in času trajanja pa obvestite domače.

Izjemno pomembna je tudi oprema planinca. Na prvem mestu so planinski čevlji, saj je mehka obutev nevarna. V nahrbtniku naj bodo poleg malice, pijače in osebnih dokumentov tudi rokavice, kapa, vetrovka, zaščitna krema, sončna očala, rezervna oblačila, kompas, ustrezen planinski zemljevid, zavitek prve pomoči z zaščitno folijo, piščalka, bivak ali spalna vreča, vžigalice, sveča in baterijska svetilka ter mobilni telefon. Seveda je treba temu glede na izbrano pot pristaviti tudi dodatne, specializirane pripomočke (plezalno vrv, cepin, včasih tudi dereze in čelado).

Ne spreglejte