Kot novinka se je morala Kresalova hitro navaditi na boj, ki se bije v teh vodah. Priljubljenost predsednice Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in notranje ministrica v odstopu je vseskozi nihala. V zadnji julijski raziskavi Vox populi agencije Ninamedia, ki meri priljubljenost slovenskih politikov, pa se je Kresalova, kot že nekaj zadnjih mesecev, uvrstila na dno lestvice priljubljenosti. Znašla se je v družbi svojega velikega nasprotnika Janeza Janše in Gregorja Golobiča.
Prvi koraki
Kresalova je junija 2007 na volilnem kongresu prepričljivo premagala zdaj že nekdanjega člana LDS Matjaža Švagana in zasedla mesto predsednice nekdaj največje stranke v samostojni državi. Z vstopom na politični parket je pričela rasti tudi njena priljubljenost. Še oktobra 2007 je bila z oceno 2,52 na repu lestvice priljubljenosti (19. mesto), le nekaj mesecev pozneje, januarja 2008, pa se je že znašla med prvo deseterico najbolj priljubljenih politikov v državi. Naslednji meseci večjih sprememb niso prinesli. Kresalova se je na lestvici priljubljenosti uvrščala od 11. do 14. mesta.
Jeseni 2008 pa je takrat že utečena predsednica stranko popeljala na volitve. Ta je v parlamentu dobila pet poslanskih sedežev. Oktobra istega leta je ministrica z oceno 2,73 zasedala 15. mesto na lestvici priljubljenosti, v naslednjih nekaj mesecih pa svojo javno podobo malenkostno popravila in se na lestvici uvrstila nekoliko višje.
Najprej se je morala zagovarjati zaradi izbrisanih
Zaradi politike, ki jo je zagovarjala, je v času svojega ministrovanja doživela dve interpelaciji in ju tudi uspešno zagovarjala. Prva, vložili so jo poslanci SDS, se je nanašala na izdajanje dopolnilnih odločb izbrisanim, s katerimi je želela, kot je povedala sama, odpraviti krivice. Državni zbor interpelacije ni podprl, podpora Katarini Kresal pa je ravno v tem času močno narasla. Marca 2009 je ministrica na lestvici priljubljenosti zasedla osmo mesto, volivci pa so ji podali oceno 3,17. Poletje je nato prineslo nekaj streznitev in slabših uvrstitev, je pa bila zanjo veliko prijaznejša jesen.
Slovenka leta 2009
Konec leta 2009 je Kresalova začela pridobivati priljubljenost. Že novembra se je na lestvici najbolj priljubljenih politikov z oceno 3,11 znašla na osmem mestu. Poleg tega je isti mesec dobila še nagrado za politični obraz leta 2009, januarja naslednjega leta pa je notranja ministrica postala tudi Slovenka leta. To se je odražalo tudi na njeni priljubljenosti, ki je krepko zrasla. Januarja 2010 je na lestvici priljubljenosti zasedla četrto mesto (ocena 3,39), kar je zanjo najboljši rezultat v politični karieri.
Afera Baričevič in NPU sta ministrico stali priljubljenosti
Novo leto je prineslo novo streznitev. Februarja 2010 so trije bulmastifi do smrti raztrgali svojega lastnika Sašo Baričeviča. Zaradi afere Baričevič – Kresalovi so očitali politično in klientelistično vplivanje pri vrniti bulmastifov pokojnemu Baričeviču – in zaradi domnevnih nepravilnosti pri najemu prostorov Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so poslanci SDS, SLS in SNS proti ministrici vložili drugo interpelacijo, ki pa jo je ta znova prestala. A njena priljubljenost je začela takrat znova padati in ministrica se je spet znašla na 15. oziroma 16. mestu na lestvici priljubljenosti. Marca tega leta je državni zbor sprejel tudi zakon o izbrisanih, kar znova ni bilo pogodu opoziciji.
Ministrica v odstopu, kot že rečeno, v zadnjih mesecih ni najbolj priljubljena. Še vedno se sicer uvršča v skupino 20 najbolj priljubljenih politikov, a afere so pustile svoj pečat. Tako računsko sodišče kot komisija za preprečevanje korupcije sta v zadnjih dneh izdali negativno mnenje glede najema prostorov za NPU, zaradi česar je notranja ministrica tudi podala svoj nepreklicni odstop. Politični analitiki si niso enotni, ali ji bo "načelen" odstop prinesel več kot negativno mnenje glede najema prostorov NPU – ja, volivci pa bodo očitno lahko to že kmalu povedali. Če ne na predčasnih volitvah, pa v novih anketah.