Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
18. 12. 2014,
13.49

Osveženo pred

5 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

SDS vlada fiskalno pravilo

Četrtek, 18. 12. 2014, 13.49

5 let, 7 mesecev

Vlada SDS očita prestroga pravila zadolževanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V državnem zboru razpravljajo o izvedbenem zakonu uveljavitve fiskalnega pravila. SDS je namreč znova vložila podoben predlog kot poleti, ko ga je DZ zavrnil. Tudi tokrat se mu obeta enaka usoda.

SDS je zelo zaskrbljena, ker je država v neustavnem stanju. DZ je namreč maja 2013 sprejel ustavni zakon o spremembi 148. člena ustave, ki je določil, da morajo biti vsi prejemki in izdatki za financiranje javne porabe srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja ali pa morajo prihodki presegati izdatke. Ob tem pa bi morala država izvedbeni zakon sprejeti v šestih mesecih oziroma do konca novembra lani.

Kot je povedal poslanec SDS Andrej Šircelj, so zato pripravili predlog zakona, ki med drugim vsebuje formulo, s katero se za posamezno proračunsko leto določi zgornjo mejo izdatkov proračuna, da bo še zagotovljena srednjeročna uravnoteženost javnih financ. Odstopanje je mogoče le v izrednih primerih. Ta zakon bi se prvič uporabil za pripravo proračuna za leto 2015.

Mramor: Predlog prestrog Vlada predloga ne podpira, ker se z njim pretirano omejuje možnost oblikovanja fiskalne politike, predlog pa je strožji od evropskih omejitev, pravi finančni minister Dušan Mramor.

To, da se fiskalno politiko prepusti "matematični formuli brez upoštevanja drugih dejavnikov", se mu zdi nedopustno. "Morda je primerna za Švico, ne pa za Slovenijo, državo brez lastne monetarne politike." Mramor je opozoril, da nobena država EU ne uporablja te formule.

Luka Mesec: To je recept za grški scenarij Odklonilno stališče imajo vse tri koalicijske stranke, pa tudi v opozicijski ZL. Njen poslanec Luka Mesec pravi, da je predlog recept za grški scenarij in je bolj papeški od papeža. Prepričan je, da bi se s sprejemom tega predloga država znašla v še slabšem položaju, kot ji nalagajo obveznosti EU.

Opozicijska poslanka ZaAB Alenka Bratušek pa je opozorila, da ključna časovnica. "Že ves čas si prizadevamo za to, da bo konsolidacija javnih financ postopna, javnofinančna politika pa vzdržna," je spomnila. Sploh v času, ko se soočamo z eno največjih kriz. Ta politika namreč ne sme dodatno negativno vplivati na gospodarsko rast in zaposlenost, oboje bi se moralo spodbujati.

Podpora le SDS in NSi Poleg predlagateljev predlog podpirajo le poslanci NSi, ki jih prav tako skrbi zadolževanje države. Poslanec NSi Jožef Horvat pravi, da je zadolževanje neodgovorno do državljanov in naših potomcev. "Zavzemamo se za koncept, ki bo naredil konec nadaljnjemu zadolževanju, čeprav bodo ukrepi boleči," je dejal in ocenil, da dlje ko bomo odlašali, slabše bo.

Poslanci se bodo morali odločati med predlogom SDS in vlado, ki se bistveno razlikujeta v načinu in času izpolnjevanja fiskalnega pravila. Za sprejem enega ali drugega pa bo potrebna dvotretjinska podpora.

Ne spreglejte