Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
23. 11. 2018,
6.28

Osveženo pred

5 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,93

14

Natisni članek

Natisni članek

Rudolf Maister

Petek, 23. 11. 2018, 6.28

5 let, 12 mesecev

To je prva generalmajorka v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,93

14

Alenka Ermenc | Foto Twitter

Foto: Twitter

Ob dnevu Rudolfa Maistra, ki je državni praznik, je predsednik republike Borut Pahor brigadirko Alenko Ermenc povišal v generalmajorko Slovenske vojske. Tako je postala prva ženska z generalskim činom.

Pahor je Ermenčevo odlikoval ob stoti obletnici, odkar je general Rudolf Maister ohranil Maribor in Spodnjo Štajersko kot del slovenskega ozemlja. "Sto let kasneje je Slovenija ena najbolj varnih držav na svetu. Tega ne pripisujem samo našim obrambnim silam, ampak celotnemu ustroju in življenju naše družbe in države. Toda tudi to državo smo po razglasitvi morali ubraniti z vojaško silo," je spomnil predsednik republike.

Izpostavil je, da je bila med tedanjimi pripadnicami nastajajoče Slovenske vojske tudi Ermenčeva, ki je danes postala prva generalica Slovenske vojske. "To je edinstven trenutek zanjo, za Slovensko vojsko, za našo nacionalno in državljansko samozavest, za našo domovino in državo," je prepričan predsednik.

Alenka Ermenc: Vodi me ljubezen do domovine, očetnjave

Pahor je ob povišanju čina Ermenčevi z vojaškimi častmi danes v predsedniški palači priredil posebno slovesnost. Ermenčeva se je, kot veleva vojaški protokolarni ceremonial, preoblekla v jopič s činom generalmajorke in od Pahorja v dar prejela slovensko zastavo. V nagovoru je poudarila, da njeno pot "vodi ljubezen do domovine, očetnjave".

"Res, da pot ni vedno lahka, vendar z vztrajnim delom, motiviranostjo in pozitivnim mišljenjem se lahko premaknejo meje nemogočega. Zavedam pa se, da je vojska zmagovita zgolj s kolektivnimi napori in da povprečni nikoli ne zmagajo," je dejala ter pri tem poudarila pomen znanja in dela. Pahorju se je zahvalila za zaupanje in povišanje v čin generalmajor.

Prva ženska na tako visokem položaju v Slovenski vojski

Ermenčeva, ki se je šolala doma in v tujini ter ima magistrski naziv iz mednarodnih študij, se je leta 1991 pridružila Teritorialni obrambi RS in bila aktivna udeleženka vojne za Slovenijo. V Slovenski vojski je zaposlena 27 let, opravljala je poveljniško dolžnost na taktični ravni in štabne dolžnosti na operativni ter strateški ravni vodenja in poveljevanja v Slovenski vojski. V čin brigadirke je bila povišana maja 2011, marca letos pa je bila imenovana za namestnico načelnika generalštaba.

Že takrat je Ermenčeva postala prva ženska na tako visokem položaju v Slovenski vojski in širše. Celo v vojskah držav članic Nata namreč po podatkih ministrstva za obrambo ni pripadnice, ki bi zasedala mesto načelnice ali namestnice načelnika generalštaba.

V utemeljitvi odlikovanja red za zasluge Zvezi društev general Maister, ki ga je Pahor podelil danes, pa so pojasnili, da je njihova najpomembnejša naloga ohranjanje spomina na Maistra. Zaradi prizadevanj zveze je od leta 2005 23. november državni praznik, dan generala Maistra, so spomnili.

Ključen mož, da sta Maribor in njegova okolica danes slovenska

Obenem je Pahor vročil red za zasluge Zvezi društev general Maister in njenemu ustanovitelji Milanu Lovrenčiču za zasluge pri ohranjanju spomina na Maistra.

Rudolf Maister | Foto: STA , Foto: STA ,

Današnji dan, ki je državni praznik od leta 2005, ni pa tudi dela prost dan, je letos še posebej slovesen, saj mineva natanko sto let od bojev Maistra in njegovih borcev za severno slovensko mejo. Osrednja državna slovesnost je potekala že sinoči v Mariboru.

Na njej je predsednik DZ Dejan Židan poudaril, da tudi naš čas potrebuje ljudi Maistrovega kova - odločne, samozavestne, pogumne, nesebične in poštene, domoljube z umetniško dušo. Premier Marjan Šarec pa je Maistra izpostavil kot zgled poguma, odločnosti in neomajnosti. "Sloveniji se ni bati za prihodnost," je navedel.

General Rudolf Maister (1874-1934) je s svojimi borci ob koncu prve svetovne vojne pomembno prispeval k temu, da sta Maribor in širša okolica danes slovenska. Potem ko je lokalni nemški občinski svet razglasil Maribor z okolico za del Nemške Avstrije, je Maister s svojo vojsko novembra 1918 prevzel poveljstvo nad Mariborom in vso Spodnjo Štajersko ter ju podredil oblasti Narodnega sveta za Štajersko. Ob tem je nastala tudi prva redna slovenska vojska s slovenskimi častniki in slovenskim poveljevanjem.

V državnem zboru bodo danes odprli razstavo Vojaškega muzeja Slovenske vojske z naslovom General in pesnik Rudolf Maister,.

Ne spreglejte