Sreda, 23. 1. 2013, 13.46
8 let, 7 mesecev
Stavka v zdravstvu po oceni Gantarja nepotrebna
Število zdravstvenih delavcev, zlasti sester in tudi zdravnikov, je namreč tik pod povprečjem EU, zato se je vlada odločila, da se v njihovo število ne bo posegalo, je pojasnil minister.
Vsak, ki pozna položaj zdravstvene blagajne in anomalije, ki so se z leti nakopičile v zdravstvu, se zaveda, da so reforme potrebne, je ob robu današnjega vladnega obiska v notranjsko-kraški regiji dejal Gantar. Ministra zato veseli, da so to opazili tudi zdravniki, združeni v sindikat Fides, ki se stavki ni pridružil.
"Dejstvo je, da se moramo prilagajati obstoječim financam, saj se prilivi v zdravstveno blagajno zmanjšujejo," je opozoril minister. Če ne bo sprememb, bo zdravstvo po njegovih besedah zašlo v resne težave.
Gantar sicer ne želi razmišljati o tem, kako bo na sprejemanje zdravstvene reforme vplivala politična kriza. Poudarja pa, da je reforma nujna in da si bo do zadnjega dne prizadeval, da bi v zdravstvu opravili te nujne korake. Tako je po njegovih besedah prav, da ministrstvo pripravi ustrezne zakone in osnove, tudi če jih bo nato v roke dobil njegov naslednik.
V zdravstvu sicer stavkajo med 7. in 19. uro, delo pa poteka po prazničnem oz. nedeljskem razporedu. Zagotavljajo vse, kar po zakonu morajo, torej nujno medicinsko pomoč, zdravstveno varstvo otrok, nosečnic in porodnic. Hospitalizirani bolniki pa stavke praviloma ne bodo občutili, razen morda izjemoma pri kakšnem načrtovanem posegu. V ambulantah so prenaročali bolnike, vendar ne tistih, ki so dolgo čakali na pregled. Zdravniški sindikat Fides se stavki ni pridružil.