Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
22. 7. 2023,
9.37

Osveženo pred

1 leto, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,67

Natisni članek

Natisni članek

opozorilo Slovenija ARSO neurje

Sobota, 22. 7. 2023, 9.37

1 leto, 4 mesece

Spet se začenja: popoldne za vso državo razglašeno oranžno opozorilo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,67
Oblaki | Tokrat bodo nevihte nastajale nad Slovenijo, njihova lokacija in čas nastanka pa bosta še težje napovedljiva kot v petek, ko so nevihtni sistemi nastali nad sosednjo Italijo in potovali proti našim krajem, poroča Arso. | Foto Getty Images

Tokrat bodo nevihte nastajale nad Slovenijo, njihova lokacija in čas nastanka pa bosta še težje napovedljiva kot v petek, ko so nevihtni sistemi nastali nad sosednjo Italijo in potovali proti našim krajem, poroča Arso.

Foto: Getty Images

Slovenijo je danes spet prešla nevihtna linija, širila se je od južnega dela Notranjske do Zasavja in se nato pomaknila proti vzhodu. Najhuje je bilo v širši okolici Slovenskih Konjic, nove nevihte z nalivi nastajajo nad Koroško in se širijo nad Štajersko. Pas neviht je dosegel tudi severozahod Slovenije. Agencija za okolje (Arso) je za območje celotne Slovenije danes med 14. in 23. uro razglasila oranžno vremensko opozorilo pred nevihtami. Mogoči so močnejše krajevne nevihte, lokalni nalivi s točo, močnejši sunki vetra in udari strel, opozarja.

V Slovenskih Konjicah in okolici so se sprožili zemeljski plazovi, zalite so kleti stanovanjskih in gospodarskih objektov, podrta drevesa in hudourniki so zaprli ceste, je objavila uprava za zaščito in reševanje.

Območje občin Slovenske Konjice, Vojnik in Dobrna je neurje zajelo okoli 17.30. V pol ure je padlo 25 milimetrov, v eni uri pa 41 milimetrov dežja. Na terenu so gasilci, ki odstranjujejo posledice.

Pol ure prej je močno neurje z močnimi padavinami zajelo tudi območje občine Velenje, od koder prav tako poročajo o zemeljskih plazovih, zalitih objektih ter podrtih drevesih.

O škodi zaradi neurja poročajo tudi iz drugih krajev proti vzhodu države. Gasilce so na pomoč klicali prebivalci na območju Pesnice, Apač, Cankove, Gornje Radgone, Lenarta, Kidričevega, Lenarta, Mežice in Mozirja. Neurje je prizadelo tudi občine Domžale, Kamnik, Jesenice in Kranj.

V Mežici je v pol ure padlo 28 milimetrov

Zaradi podrtega drevja je neprevoznih več cest, med drugim je po podatkih prometnoinformacijskega centra zaradi podrtega drevja zaprt vozni pas na štajerski avtocesti med priključkoma Domžale in Šentjakob v smeri proti Ljubljani.

Nove nevihte z nalivi nastajajo nad Koroško in se širijo nad Štajersko. V Mežici je v pol ure padlo 28 milimetrov, na Uršlji gori pa 19 milimetrov dežja. Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki, opozarjajo na upravi za zaščito in reševanje.

Pas neviht je dosegel tudi severozahod Slovenije. Močnejši nevihtni celici, ki lahko prinašata močne nalive, sunke vetra in točo, bosta kmalu dosegli Zgornje Posočje in Zgornjo Savinjsko dolino, svarijo na upravi.

Ujeto osebo rešili gasilci

Vremenska postaja v Slovenskih Konjicah je zabeležila močan naliv, saj je v pol ure padlo 25 mm dežja, v eni uri pa 41 mm. Nove nevihte nastajajo nad Koroško in se širijo nad Štajersko, poroča Arso. Kot je povedal poveljnik PGD Slovenske Konjice Andrej Tomažič, je poplavljenih več deset objektov, med njimi sta tudi zdravstveni dom in policijska postaja. Iz ene izmed poplavljenih hiš so ujeto osebo rešili gasilci, poroča portal N1.

Popoldne in zvečer je mogoče hitro naraščanje in poplavljanje hudourniških vodotokov

Po podatkih agencije za okolje se pas ploh in neviht z vzhoda Slovenije počasi pomika naprej proti vzhodu in zapušča našo državo. Zvečer z izjemo južnega dela Primorske še pričakujejo posamezne močnejše nevihte z dolgotrajnejšimi nalivi, krajevno lahko tudi s točo in močnejšimi sunki vetra. Ponoči se bo ozračje umirilo.

Ob močnih nalivih v severovzhodni Sloveniji hitro naraščata in se razlivata Hudinja in Oplotnica, naraščajo tudi posamezne druge manjše reke in hudourniški vodotoki na širšem območju Celja in Slovenskih Konjic. Na tem območju krajevno poplavlja tudi padavinska in zaledna voda.

Zvečer in v noči na nedeljo predvsem v osrednji, vzhodni in severovzhodni Sloveniji še pričakujejo hitro naraščanje in razlivanje hudourniških vodotokov in manjših rek. V nedeljo bodo sprva še naraščale Krka, posamezne reke v severovzhodnem delu države in Sava v spodnjem toku, drugod pa bodo reke upadale. V ponedeljek bodo reke povsod po državi upadale.

Na območjih, ki so jih prizadela nedavna močna neurja, je prišlo do številnih vetrolomov in podrtih dreves. Zato je poškodovanih tudi veliko planinskih poti, na nekaterih je prehod otežen, kar nekaj pa je povsem zaprtih. Na Planinski zvezi Slovenije pohodnikom svetujejo, naj se na te poti ne odpravljajo.

Petkova neurja povzročila številne preglavice

Petkova neurja so po državi sicer povzročila številne preglavice, ki jih bodo ponekod gasilci odpravljali tudi danes. Po podatkih uprave za zaščito in reševanje so do petka do 18. ure po državi zabeležili 245 dogodkov. Posledice neurij je odstranjevalo 106 gasilskih enot.

Od 18. ure v petek do 6. ure danes je bilo po podatkih uprave zaradi neurij na terenu 32 gasilskih enot. Zabeležili so 102 dogodka, od tega 39 na območju regijskega centra Slovenj Gradec, 25 na območju regijskega centra Celje, 17 na območju regijskega centra Ljubljana, 14 na območju regijskega centra Koper, pet na območju regijskega centra Novo mesto, štiri na območju regijskega centra Brežice, po tri na območjih regijskih centrov Maribor, Postojna in Trbovlje, dva na območju regijskega centra Kranj in enega na območju regijskega centra Nova Gorica.

Gasilci so predvsem odstranjevali podrta drevesa in prekrivali odkrite strehe objektov ter prečrpavali meteorno vodo iz objektov. Zaradi močnega deževja so nastajali večji hudourniki in narasli vodotoki, ki so poplavljali prostore objektov in vozišča. Prav tako se je sprožilo več zemeljskih plazov, je poročala uprava za zaščito in reševanje.

Najhuje je bilo na območju Črne na Koroškem, kjer je zalilo številne hiše, zaradi nevarnosti plazov pa so sprožili tudi sireno za splošno nevarnost in evakuirali okoli 50 ljudi, ki pa so se v petek zvečer lahko vrnili na svoje domove.

Na Koroškem je po petkovih hudourniških poplavah vodnatost rek in namočenost tal še velika. Prav tako je po padavinah v preteklih dneh vodnatost velika tudi drugod v porečju Drave. Danes popoldne, zvečer in v prvem delu noči je ob nevihtah z nalivi mogoče ponovno hitro naraščanje in poplavljanje hudourniških vodotokov in manjših rek na tem območju. Morda bodo poplavljale padavinske in zaledne vode. Hitro naraščanje in razlivanje posameznih hudourniških vodotokov bo danes popoldne in zvečer mogoče tudi drugod po državi, predvsem v osrednjem, vzhodnem in severovzhodnem delu Slovenije, opozarja Arso.

Marjan Šarec v Črni na Koroškem
Novice Marjan Šarec v Črni na Koroškem: Vojaki bodo na terenu, dokler bo treba
Irena Šinko
Novice Ministrica Irena Šinko: Slika v vinogradih je katastrofalna
Ne spreglejte