V Celovcu je potekala tradicionalna osrednja slovesnost ob 95. obletnici koroškega plebiscita. Na letošnji slovesnosti je aktivno sodelovala tudi slovenska manjšina.
Plebiscit je po prvi svetovni vojni zakoličil mejo med tedanjo kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev ter Avstrijo. Njegovi izidi so privedli do tega, da je del slovenskega naroda ostal v Avstriji. Tradicionalno, kot vsako leto 10. oktobra, so ob obletnici plebiscita na osrednjem celovškem pokopališču ob 9.30 pripravili spominsko slovesnost, ob 11. uri pa je sledila osrednja slovesnost na dvorišču pred sedežem deželnega zbora. Letošnja slovesnost je potekala pod geslom Vedenje o lastni zgodovini je ključ za skupno prihodnost.
Na častni tribuni predsedniki vseh treh organizacij slovenske manjšine
Kot je poročal Radio Slovenija, je bila tokratna proslava "resnično prelomna, saj je potekala v znamenju sožitja in sprave", koroškim Slovencem pa je bil na njej dodeljen velik del programa. Za piko na i so se prvič doslej na častni tribuni zbrali predsedniki vseh treh osrednjih organizacij slovenske manjšine.
Koroške nacionalistične zdrahe ne zanimajo več
Koroški deželni glavar Peter Kaiser je za Radio Slovenija ocenil, da je letošnja obeležitev plebiscita pokazala, da je avstrijska Koroška usmerjena v prihodnost, sožitje med narodoma in dobrososedstvo, ter da je nacionalistične zdrahe preteklosti ne zanimajo več.
Vsi z novo usmeritvijo niso zadovoljni
Za razliko od Slovencev pa s to novo usmeritvijo očitno niso zadovoljni koroški brambovci, ki so plebiscitno proslavo zaradi po njihovem preveč marginalne vloge domovinskih organizacij bojkotirali.
1