Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
12. 3. 2018,
14.18

Osveženo pred

6 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,07

Natisni članek

Natisni članek

ribiči arbitraža

Ponedeljek, 12. 3. 2018, 14.18

6 let, 9 mesecev

Slovenski ribiči prijeli že 70 kazni iz Hrvaške

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,07
Ribiči

Slovenski ribiči so po implementaciji odločbe arbitražnega sodišča do danes od hrvaških organov prejeli skupno 70 kazni, je pojasnil njihov zastopnik na Hrvaškem Ivica Senjak. Ribiči še naprej ostajajo v negotovosti in se izogibajo plovbi čez polovico Piranskega zaliva.

Puljski odvetnik Senjak je že pred nekaj tedni dopustil možnost, da bodo ob pomešanih datumih pri posameznih izdanih kaznih slovenski ribiči prejeli še kakšno kazen. V dobrih dveh tednih so tako od hrvaških organov dobili še 22 kazni oz. skupno 70, izdanih zoper osem ribičev med fizičnimi in pravnimi osebami, je danes povedal.

Od sodišča za zdaj še ni prejel dodatnih informacij na pritožbe, ki jih je vložil v imenu ribičev. Ob tem Senjak ni hotel špekulirati, kdaj bi sodišče utegnilo odločati o zadevah, saj je praksa "raztegljiva" in lahko sodišče posamično kazen obravnava v enem mesecu, dveh mesecih, šestih mesecih ali še kasneje.

Slovenskih ribičev ni bilo v Piranski zaliv

Slovenski ribiči medtem nimajo novih informacij glede postopkov proti njim oz. kaznih, ki so jim jih hrvaški organi izdali zaradi prečkanja sredinske črte v Piranskem zalivu, ne od odvetnika, ki jih zastopa na Hrvaškem, ne od slovenskih oz. hrvaških organov, je pojasnil koprski ribič Silvano Radin.

Po njegovem vedenju se slovenski ribiči v zadnjem obdobju niso mudili v Piranskem zalivu z izjemo enega čolna, ki za potrebe zavoda za ribištvo izvaja monitoring tudi med Piranom in Savudrijo. A tudi ta ni prečkal sredinske črte, saj se tudi njegov kapitan boji morebitnih kazni, je dodal Radin.

Ribiči čakajo na Slovenijo in Evropsko komisijo

Kot je še povedal, zdaj predvsem čakajo, da bo Slovenija Evropski komisiji poslala pismo z elementi tožbe proti Hrvaški, čeprav ribiči niso ravno optimistični: "Vemo, kako Evropa funkcionira glede vsega, kar se dogaja pod okriljem ribištva."

Prav tako so razočarani in negotovi, saj bo interventni zakon, ki ga je vlada sprejela decembra in ki ribičem zagotavlja finančno pomoč v primerih, ko bi pri ribolovu v morju pod suverenostjo Slovenije utrpeli materialno škodo, veljal dve leti, nihče pa ne ve, kaj se bo zgodilo potem. Poleg tega zakon ne govori o kaznih: "Na nas prihajajo kazni: na naša imena, naše priimke, na naša podjetja," je dejal.

Ne spreglejte