Torek, 13. 1. 2015, 9.27
8 let, 7 mesecev
Slovenci hitreje zapuščajo hotel mama
Slovenci niso več v vrhu držav Evropske unije, kjer se mladi najtežje odpovejo udobju hotela mama. Po zadnji raziskavi Eurostata iz leta 2013, ki kaže delež mladih med 25. in 34. letom starosti, še vedno živečih pri starših, slovenska mladina ni več v vrhu lestvice evropskih držav. Razmere se v zadnjih letih izboljšujejo. Če je delež mladih do leta 2009 naraščal – še pred šestimi leti je dobra polovica mladih živela pri starših –, ta v zadnjem obdobju pada. Leta 2013 je padel na 43 odstotkov, povprečje vseh evropskih držav pa znaša 29 odstotkov.
Med razlogi za to, da mladi težko "prerežejo popkovino", so zagotovo tudi nestabilne razmere na trgu dela in s tem povezane težave pri nakupu ali najemu še vedno razmeroma dragih nepremičnin. A da gre tudi za življenjske navade, priča podatek, da visoke stopnje brezposelnosti mladih v posameznih državah niso nujno povezane s tem pojavom.
"Pristajamo na ravneh, ki so za slovenski ekonomski in kulturni položaj realne. Z izboljšanjem ekonomskega stanja verjetno lahko pričakujemo še malenkostno znižanje deleža mladih, živečih doma, ne pa bistveno," napoveduje Lavrič. Vzrok za to pripisuje predvsem okoliščinam, da velika večina mladih s starši živi v prostornih in odlično opremljenih hišah, ki stojijo na dobrih lokacijah, zato mladi niso prisiljeni v odseljevanje. Tako imenovanih prisilnih dejavnikov je v Sloveniji manj kot v povprečni evropski državi, zato Lavrič meni, da bo Slovenija še dolgo ostala med državami, kjer se bodo mladi pozno odseljevali od doma.
Delež mladih, ki še vedno živijo pri starših, se je v zadnjih petih letih najbolj povečal na Madžarskem (+9,2 odstotne točke), Malti in v Romuniji. Največ mladih se je osamosvojilo prav v Sloveniji (–7 odstotnih točk), Latviji in Estoniji. Pred desetletjem je na primer doma živelo relativno več Slovencev (49,6 odstotka) kot Italijanov (45,2 odstotka), danes pa je razmerje ravno obrnjeno.
Lavrič spomni, da je v Italiji stopnja brezposelnosti med mladimi skoraj dvakrat višja kot v Sloveniji, zato je težava na trgu dela bistveno večja. Hkrati je Italija v jedru t. i. sredozemskega modela odseljevanja od doma, kjer družina tradicionalno naredi praktično vse, da mladi ne bi bili pahnjeni v revščino. "Slovenija je v nasprotju z Italijo tranzicijska država, v kateri je bila v preteklosti za odselitev mladih od doma odgovorna država. Družina je zgolj po potrebi vskočila v reševanje stanovanjskega vprašanja," razlike med sosednjima državama pojasni Lavrič.
Slovenska mladina se je v primerjavi s preteklimi leti za ustvarjanje novega doma začela odločati nekoliko hitreje, saj je bila še leta 2008 skupaj z Maltežani s povprečjem 30 let na drugem mestu, takoj za Slovaki.