Petek, 14. 3. 2014, 15.00
9 let
Se bo ljubljanska Šiška spremenila v vrtičkarski raj?

Prostrana zelenica pri Osnovni šoli Valentina Vodnika, ki so jo več desetletij uporabljali predvsem lastniki psov, se bo kmalu spremenila v vrtičkarski raj za okoliške prebivalce. Predvidena je ograditev po zunanjem obodu dva tisoč kvadratnih metrov velikega zemljišča, znotraj njega pa si bodo najemniki lahko uredili gredice za pridelavo zelenjave.
Prepovedano bo postavljanje kakršnihkoli objektov, po veljavnem prostorskem aktu pa lahko lastnik okoli svojega zemljišča postavi le 1,5 metra visoko ograjo. To naj bi vrtičkarji postavili z lastnimi sredstvi oziroma bi jim lastnik zemljišča oprostil enoletno plačilo najemnine.
Se je pa spremenila namembnost sosednjih zemljišč, prav tako v zasebni lasti, kjer je predvidena gradnja doma starejših občanov in oskrbovanih stanovanj. A glede na trenutno gospodarsko stanje so takšni projekti malo verjetni.
Mestna občina Ljubljana (MOL) sicer toži družbo Video Art in zahteva, da se na omenjenih zelenicah, parkiriščih in igriščih ob blokih vpiše kot lastnica funkcionalnih zemljišč.
Vendar pa vrtičke veljavni prostorski načrt dopušča tudi kot del zelenih ureditev v nekaterih stanovanjskih območjih ali kot sestavni del večjih novih parkovnih in športno-rekreativnih površin. Predvsem tam, kjer jih že lahko najdemo in niso v nasprotju z varstvenimi režimi, kot je na primer varovanje podtalnice.
"MOL vsekakor podpira tudi iniciative občanov, vendar morajo biti skladne s prostorskimi akti in drugimi predpisi občine," so zapisali v odgovoru. Tako so že predlani zaradi velikega povpraševanja po obdelovalni zemlji za vrtičke, ki presegajo razpoložljiva zemljišča v lasti MOL, začeli posredovati kontakte lastnikov zemljišč, ki želijo svojo zemljo ponuditi vrtičkarjem. Danes sodelujejo s petimi zasebniki, ki oddajajo svojo zemljo vrtičkarjem, tovrstno prakso pa želijo nadaljevati tudi v prihodnje.
Po svojih besedah se zavedajo, da tovrstno mestno vrtnarjenje za prebivalce urbanih območij, ranljive skupine, socialno šibke skupine in vse zainteresirane ne predstavlja le prostora za gojenje vrtnin, temveč lahko vrt postane tudi kraj srečevanj, druženj, izmenjave izkušenj, učenja in kakovostnega preživljanja prostega časa.
Navdušenje nad vrtički je izjemno. V prvih dneh jim je uspelo oddati že dobro polovico zemljišča. Čas najema ni določen, najemniki bodo v svojih urbanih oazah uživali vse do tedaj, ko bo namembnost zemljišča ostala takšna, kot je. V praksi to pomeni vse od enega leta pa več deset let.
Zamisli o podobnih projektih v tej soseski je več. Vsaka zelenica med bloki bi tako lahko postala prostor druženja, kjer bi stanovalci lahko gojili svežo zelenjavo. Seveda ne zastonj.