Torek, 22. 1. 2013, 16.44
5 let, 8 mesecev
SD predvidoma do konca meseca z zahtevo za ustavno presojo zakonov o holdingu in slabi banki
Zahtevali bodo tudi zadržanje izvajanja spornih zakonskih členov. V SD so izhodišča za zahtevi pripravili na podlagi dela strokovnih skupin. Janko Veber je predstavil izhodišča obeh skupin, v katerih so po njegovih besedah sodelovali eminentni strokovnjaki. Skupino za holding je vodil Rajko Pirnat, skupino za slabo banko pa Mirko Pečarič.
Pri zakonu o državnem holdingu strokovna skupina sporne točke vidi na primer v dejstvu, da je DZ izločen iz odločanja o upravljanju z državnim premoženjem in da je njegova funkcija neustavno zmanjšana glede na njegovo vlogo v sistemu delitve oblasti.
Pri zakonu o slabi banki pa je Veber izpostavil nejasnost pojmov v zakonu. V njem namreč po mnenju strokovne skupine ni jasno opredeljeno, ali bo družba za upravljanje terjatev bank oziroma slaba banka oseba zasebnega ali javnega prava. Zelo nejasni in nedoločeni so po Vebrovih besedah tudi nekateri pojmi, na primer slaba terjatev in kapitalska trdnost banke.
Skupina opozarja tudi na politični vpliv v slabi banki, saj je vlada skupščina slabe banke. DZ, ki bi moral po ustavi izvrševati nadzor nad delom vlade in družbami v državni lasti, je pri tej funkciji omejen in se ga bo le informiralo. Po oceni strokovne skupine bo zelo omejeno poročanje in razkrivanje informacij pri delovanju slabe banke.
Še posebej sporen pa je po Vebrovih besedah odnos do zasebne lastnine. Z zakonom se namreč omogoča poseg v zasebno lastnino in omejevanje svobodne gospodarske pobude, ocenjuje strokovna skupina.
Skupina bo skušala po Vebrovih zagotovilih še v tem mesecu zaključiti delo in predložiti gradivo, ki ga bodo predvidoma podpisali poslanci SD in pa vsaj delno tudi PS. Te so v SD danes o obvestili o ugotovitvah strokovne skupine.
Vodja poslanske skupine SD meni, da je konec januarja dovolj zgodaj, da se lahko uveljavi zadržanje izvajanja zakonov.
Glede na to, da zakon o holdingu po prepričanju SD ni nujni protikrizni ukrep, bi po Vebrovih besedah prenos državnih naložb na holding po sedanji ureditvi pomenil veliko večjo škodo kot zadržanje izvajanja zakona. Država bi namreč izgubila to premoženje, je prepričan.
Banke in Banka Slovenije lahko v tem času že začnejo s postopki za sanacijo, prav tako pa je moč na podlagi zakona o izvrševanju proračunov v zelo kratkem času dokapitalizirati, zato v SD ne vidijo težav.
Na mnenje ministra za finance Janeza Šušteršiča, da ustavno sodišče ne bo dovolilo zadržanja zakonov, je Veber odgovoril, da zahtevo pripravljajo najeminentnejši pravniki. Če je ustavno sodišče na podlagi "pavšalne ocene vlade" onemogočilo referenduma, potem v SD menijo, da bo še toliko bolj prisluhnilo mnenju pravnikov.
Spomnil je, da ustavni sodniki v odločitvi o referendumih ni presojalo vsebine. Realno sliko o mnenju sodišča naj bi zato dobili šele po ustavni presoji obeh zakonov.