Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
19. 2. 2019,
6.31

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,76

6

Natisni članek

Natisni članek

Marjan Šarec vlada

Torek, 19. 2. 2019, 6.31

5 let, 9 mesecev

Šarec na Finskem o ključnih izzivih Evropske unije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,76

6

Marjan Šarec | Foto STA

Foto: STA

Predsednik vlade Marjan Šarec in njegov finski kolega Juha Sipilä sta danes na srečanju v Helsinkih največ pozornosti namenila aktualnim razmeram v Evropski uniji s poudarkom na prednostnih nalogah finskega predsedovanja Svetu EU v drugi polovici leta. Šarec je ob tem pozdravil osredotočenost predsedovanja na pomembne tematike za unijo.

Šarec je med pomembnimi tematikami za EU navedel poglabljanje enotnega trga, krožno in digitalno gospodarstvo, krepitev zunanje trgovine ter podnebne spremembe. Poudaril je, da je ob poglabljanju enotnega trga nujno treba odpraviti tudi obstoječe ovire na notranjem trgu, ki omejujejo čezmejni pretok oseb, blaga in storitev, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Premierja sta v pogovoru izmenjala tudi izkušnje glede priprav na predsedovanje Svetu EU, saj sta obe državi podobne velikosti, obe bosta tudi predsedovali v drugi polovici leta. Slovenija bo predsedovanje prevzela v drugi polovici leta 2021.

Posebno pozornost sta premierja namenila tudi aktualnemu vprašanju izstopa Velike Britanije iz povezave ter pogajanjem o večletnem finančnem okviru EU za obdobje 2021-2027, ki naj bi se zaključila v drugi polovici letošnjega leta, ko bo EU predsedovala Finska.

Sorodni interesi in pogledi na prihodnost unije

Sogovornika sta se strinjala, da imata Slovenija in Finska zelo sorodne interese in poglede na prihodnost unije. Eden od dokazov za to je nedavno skupno pismo, nastalo na pobudo Slovenije, v katerem so se kmetijski ministri 15 držav članic zavzeli za močnejše financiranje razvoja podeželja po letu 2021. Pri pismu je bila med glavnimi podpornicami prav Finska.

Šarec in Sipilä sta se pri tem zavzela za krepitev sodelovanja med državama. Ob koncu delovnega kosila sta tako poudarila interes za nadaljnjo krepitev sodelovanja ne le na področju evropskih zadev, temveč tudi na področju gospodarstva in kulture ter drugih področij.

Slovenija bo okrepila aktivnosti za pridružitev centru za zoperstavljanje hibridnim grožnjam

V sklopu delovnega obiska se je Šarec srečal tudi z vodstvom Evropskega centra odličnosti za zoperstavljanje hibridnim grožnjam, kjer se je seznanil z delovanjem in prioritetami centra. Center odličnosti združuje 20 držav članic EU in zveze Nato, s svojim delovanjem krepi mednarodno sodelovanje, znanje in izkušnje pri soočanju s hibridnimi grožnjami. Slovenija bo letos okrepila aktivnosti za pridružitev in vključitev v omenjeni center, so še napovedali pri vladi.

Ob robu delovnega srečanja se je premier Šarec udeležil tudi delovne večerje predsednikov vlad Belgije, Danske, Estonije, Finske, Nizozemske in Slovenije, namenjene izmenjavi stališč o stanju v Evropski uniji pred neformalnim zasedanjem voditeljev 9. maja v romunskem Sibiuu.

Predsedniki vlad omenjenih držav so vsi člani evropske družine liberalcev (Alde). Kot so sporočili iz Šarčeve stranke LMŠ, so na tem srečanju podali tudi skupno izjavo, v kateri so se ponovno zavzeli za močno Evropo, ki bo gonilna sila na področju gospodarstva in ki bo ustvarjala nova delovna mesta, varnost ter blaginjo za vse.

Zavzeli so se tudi za Evropo, ki bo zagovornica pravne države in globalni vodja v boju proti podnebnim spremembam. V izjavi so poudarili tudi pomen prihajajočih evropskih volitev in opozorili na negativne posledice populizma ter pomen skupnih vrednot EU.

Ne spreglejte