Torek, 17. 1. 2012, 19.30
8 let, 7 mesecev
Razširjenost raka v povprečju primerljiva z ostalo Slovenijo
Raziskavo, ki so jo popoldne predstavili v Celju, so po naročilu Zavoda za zdravstveno varstvo Celje opravili na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Predstavnica zavoda Nuša Konec Juričič je na predstavitvi izsledkov raziskave povedala, da je bila raziskava zastavljena kot geografska opisna epidemiološka študija, izdelana na podlagi podatkov iz Registra raka RS in drugih državnih podatkovnih virov.
Z raziskavo, ki je zajela obdobje od 1999 do 2008, pa so želeli ugotoviti pogostnost pojavljanja vseh ter najpogostejših vrst rakov in z izpostavljenostjo težkim kovinam povezanih rakov na območju upravnih enot Celje in Šentjur.
Za to, da bi sklepali o vzrokih za različno razširjenost nekaterih rakov znotraj obravnavanega območja, bi morali poznati stopnjo izpostavljenosti različnim dejavnikom tveganja, pravi Zadnikova.
Dejala je tudi, da na podlagi trenutno razpoložljivih podatkov ne morejo potrditi povezave med izpostavljenostjo težkim kovinam v bivalnem okolju in ugotovljenim presežkom nekaterih rakov.
Ker so nekatere težke kovine za človeka rakotvorne in bi bivanje v onesnaženem okolju lahko vplivalo na zbolevanje prebivalstva za nekaterimi vrstami raka, so v raziskavi namenili posebno pozornost prav tistim rakom, katerih nastanek je lahko povezan z izpostavljenostjo težkim kovinam.
Tako so poleg najpogostejših rakov analizirali še raka krvotvornih in limfatičnih organov, jetrnega in ledvičnega raka. Znotraj upravnih enot Celje in Šentjur ni izstopila nobena od občin ali naselij, kjer bi lahko razbrali večje tveganje raka krvotvornih in limfatičnih organov kot tudi ne večjega tveganja jetrnega raka.